Krashkåpor/ Kina kåpor bäst passform

supersteel

supersteel
Gick med
11 Jun 2007
Ort
Där solen alltid lyser
Hoj
Baby blade 600RR Bana. Blade 1000RR gata
Hej
Jag söker krasch kåpor eller typ kina kåpor till cbr 1000 rr. Var köper man sådana med bra passform?
Går det att få dom identiska i passformen som original? så man slipper strul med egna lösningar för att få dom att passa. Länkar tas tacksamt emot.
 
finns massor på ebay.com, ebay.de

om jag eller någon annan kunna hjälpa dig bättre, så ange årsmodell & vilken färgsättning du vill ha

så nära orginal som möjligt ?
med eller utan hål för lampor ?
 
Jag tror alla kinakåpor kommer från samma tillverkare det är bara olika säljare på ebay.

Har själv köpt ett dussin olika set kinakåpor från olika säljare det är samma kvalitet. Man måste modda med dremel m,m
 
Jag tror alla kinakåpor kommer från samma tillverkare det är bara olika säljare på ebay.

Har själv köpt ett dussin olika set kinakåpor från olika säljare det är samma kvalitet. Man måste modda med dremel m,m

Hur är tjockleken/kvaliten på plasten?
Har en undertail och den är tunn och har gått sönder efter 1-2 säsonger.
 
Hur är tjockleken/kvaliten på plasten?
Har en undertail och den är tunn och har gått sönder efter 1-2 säsonger.

Det är en djungel.
Det har varit tjockare plast på vissa delar än jämfört med orginal.
De undertail som jag fått med i kinaset har dock varit något tjockare än orginal. R1 03 och GSXR 07 set.


kina set plasten är inte lika stark som orginalkåp-plasten.
Kinakåporna flyger av som papper i en vurpa jag har haft oturen att testa. Dock så är det gött att ha orginalen hemma ovurpade.
 
Jag har precis köpt och monterat ett par kinakåpor ("Repsol") till 2007 Blade. Passformen har varit utmärkt, lacken bra men inte perfekt. Man bör helst klarlacka kåporna extra innan montering. Jag köpte från auctmart1 på ebay. Pris 4700kr för kåpor, frakt, tull och moms. Tog 20 dagar att få hem dem. Absolut nöjd med kvaliteten i övrigt. Komplett set inklusive värmeskyddsmaterial, förborrat osv. (Inga skruvar med dock...)
 
Har köpt kinakåpor två gånger och båda från Auctmarts första var till en Gixxer K7 och dom var kanon! Så därför föll det naturligt att köpa även till min blade.. tyvärr så sitter dom inte alls lika bra och "logan" satt helt snett när jag fick dem.. och då var inte Auctmarts lika kul att ha att göra med när det skulle bytas.. slutade med att jag fick betala frakt för nya sidokåpor där dom tagit bort loggan helt.

Men för 3500-4000 är det helt ok kåpor. :)
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top