Krånglande kina-fiddy

Rmz250åsx85

Ny medlem
Gick med
8 Apr 2014
Ort
Gävle
Hoj
2008 rmz 250 å ktm sx 85 2006
Var ute och körde två timmar med en kompis och när vi va en 300 m hemifrån så la den av som att man fick soppatorsk men det var det inte kickade en stund och fick igång den och körde hem men började smattra å smälla vid gasavdrag. Kan även säga att jag tappade ljuddämparen:lol
Kinaskit:mad:
 
Går ju å köra med den och vill busa lite till med den sen skänker jag bort den:banana
 
Kolla något moppeforum istället, tror inte så många kör fiddy här och kanske inte vet precis vad felet kan vara.
 
KInasKit? :va

Tror du en "ickekina"( Säg nåt som inte är kina idag...) skulle fungera klockrent efter 3 år stillastående? :banana
 
Kinagrejjerna har oftast det problemet att gummin hårdnar, plast deformeras och metaller oxiderar vansinnigt med ålder. Kan vara vad som helst nästan..
 
Börja med att kolla soppaafilter och gör rent munstycken i förgasare. När du ändå är i dom krokarna, kolla så gummin ser OK ut och det inte kan dra tjuvluft nånstans.

Jag förutsätter att du tömt tanken på rester som stått 3 år, i annat fall töm tanken och fyll på fräscht drivmedel.
 
Aa har tömt tanken men kan ju vart nå skit som fastnade i nåt munstycke men jag har den hos en kompis ska ta mig en titt imorrn
 
Vad du än gör skruva inte isär motorn för då riskerar du att drabbas av mekanisk depression. :3freak
 
Vad får vad man betalar för ;) Nä skämt o sido. En kompis har en ten7, bra kvalite för pengarna :banana
 
Vad får vad man betalar för ;) Nä skämt o sido. En kompis har en ten7, bra kvalite för pengarna :banana

Haft både "kinafiddy" och "märkesfiddy" och kan bara instämma, otroligt stor skillnad i kvalité på grejerna.
Framförallt så känns de dyra hojarna mycket stabilare då ram och fjädring är lite grövre.

Ten7, Pitpro, DBR, Exxo och Snakepit är alla bra märken som det dräller av på begagnatmarknaden.
Dessa är nästan alltid ett bättre köp än en ny Orion eller liknande.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top