Kostnad för Landsvägsregistrering av en COC godkänd hoj

philsson

Jag gasa... å de rasa
Gick med
17 Jul 2004
Ort
Örebro
Hoj
zx7r
Spekulerar nu på en husaberg som för tillfället bara är E reggad. COC dokument finns så landsvägsregistreringen ska inte vara några problem. Det jag undrar är hur man går tillväga för att registrera om fordonet. Vad jag förstått så skickar man in COC dokument till vägverket tillsammans med något extra papper om ansökan om LV registrering och efter några dagar så får man en registreringskyllt i brevlådan?
Ringer man VV för att få tag på dessa handlingar och kostar det något att registrera om? Om jag förstått rätt så ska ingen registreringsbesiktning behövas.
Sista frågan. Behöver man besiktiga om hojen om den redan är besiktigad sen den var E reggad?

Mycket frågor här nu men det kanske blir köp i helgen och jag vill ha koll på utgifterna. :tummenupp

Vid eventuell besiktning. Behövs instrumentering? Godkänns till ex en sigma dator.
 
Hej, skicka in en förfrågan till bilbesiktningen så får du svar på vad som krävs av just din hoj. se länk
http://www.bilprovningen.se/externt/bpweb.nsf/va_LookupWeb/7F0C02463579BC2DC1256F87004F3777!Opendocument
 
pontan666 skrev:
Hej, skicka in en förfrågan till bilbesiktningen så får du svar på vad som krävs av just din hoj. se länk
http://www.bilprovningen.se/externt/bpweb.nsf/va_LookupWeb/7F0C02463579BC2DC1256F87004F3777!Opendocument
Strax har jag ram och chassinummer på den hojen jag är intresserad av. Då blir det av att kolla med bilprovning.. :tummenupp
 
Bart skrev:
Jag tror att du behöver besikta om den..
Som jag förstått det så ska den besiktigas om men jag har inte förstått om det handlar om en registreringsbesiktning för 800kr eller om det är en vanlig besiktning för 300.
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top