Går det inte vara att skjuta upp benen genom övre gaffelkronan? Funderade att byta till CX500 kronor på min CB250N just för att det skulle gått att göra.
Enklast är väl annars att korta slaget på gaffeln med hylsor och kapade fjädrar istället för att svarva av och gänga om rören. Är väl enklare att göra den operationen i första läget för att kolla in lämplig sänkning.
Även om du kapar rören och gängar om dom eller bara skjuter upp rören genom måste man ju hålla koll på fjädringsvägen, det är ju inte säkert att det finns nog med längd för fjädringen innan gaffeln bottnar så nedre delen som rör sig upp och ner kommer att stöta mot nedre gaffelkrona innan gaffeln bottnar vilket säkert inte är att rekomendera.