koppla varvräknare

maldreas

Ny medlem
Gick med
25 Jun 2008
Ort
skepplanda
Hoj
suzuki gs1000 1978
Hej! Jag har en suzuki gs 1000 med dyna brytarlöst tändsystem och vill koppla in en varvräknare från en gsxr 1100 (elektonisk,gs 1000 mekanisk).
är det någon som vet hur man gör?hur man skall koppla? tacksam för svar.
mvh Mikael
 
Troligast(utan att veta helt) är på signalen till cdi-boxen från tändspolens minuspol. Det är där många orginal sukkavarvräknare är kopplade.
 
Borde gå, har du en bild eller två på varvräknaren (baksidan/kablar/kontakter). Årsmodell på varvräknaren?, modellnr. på Dyna-systemet.

Dvs. så mycket info som möjligt.
 
varvräknare

Fick ej in någon bild,(är inte så bra på data)föra ägaren har dragit nya kablar
3stycken röd+,svart- samt engul som signal.enligt koplingschema så är tacho signalsvart/röd(gsxr 1100). Det står inget nummer på dyna.det står bra
Dyna s ignition. tändspolar står Denso 33420-17C00 och 129700-2310 12v.
Undrar om det går att koppla som på en bil kabel till minus på t-spole.
Mvh Mikael
 
Har kollat i dom kopplings-schema som jag har till GSXR1100 och det ser ut som att på alla modeller fram till -88 ligger varvräknarens signal på minussidan på en av tändspolarna, från -89 och framåt ligger varvräknarens signal på en egen utgång från tändboxen.

Så kopplingen beror lite på vilken årsmodell din varvräknare kommer från.

Dyna S har enligt inkopplingsmanualen ingen separat varvräknarutgång.

Kan inte hitta hur Suzuki:s tändmodul skapar signalen på -89 och framåt men skulle jag gissa så är det en pulsad minus.

Du får nog prova dig fram, +12v och Minus till varvräknaren och sen prova att ta signalen från minus på en spole.
 
Är det Dyna 2k? I så fall har ju den två utgångar 1p/v och 2p/v gul och grön kabel. Dom går tyvärr bort då dom matar från +. Suzuki tar ju signal från -. Häng på givarkabeln från instrumentet på den svart/gula kabeln på spolen.
Så är det kopplat på Katanans org mätare. Är säkert likadant på senare modeller med elektronisk mätare.

mvh/U
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top