konstig ventilbeläggning

sundström

bara grusleksaker kvar
Gick med
29 Nov 2006
Ort
sunne
Hoj
XR 650R 690r/sm
håller på och river xr:en ,en av insugsventilerna har annan färg som jag funderade på vad det beror på, läckande ventil ?
hade bara tänkt slipa in dom men blev fundersam när jag såg ventilerna
 

Bifogat

  • Bild 22267.jpg
    Bild 22267.jpg
    135.7 KB · Visningar: 111
För snålt ventilspel så den inte hunnit kylas av?
För nog ser den ut att ha varit i bastun för länge...

Hur ser sätet ut? Tecken på att gaser strömmat förbi?
 
har inte kollat än ska riva vidare i morrn ,syns inga tecken på att ventilen läckt när jag kikar från insuget iallafall ,kollade spelet när jag hämta cykeln i höst och nu i maj när jag bytte oljan ,höll 0.15 -0,17på insug och 0,20 avgas även nu i vår så dom hade inte ändrat sig nåt större
 
Last edited:
Jag trodde jag hade sett det mesta!! Men en insugare som ser ut som denna där växer inte på träd. Det ser ju onekligen ut som den gått varm, Och förmodligen pga för tigt ventisplel,,.men samtidigt har du ju hafft bra ventilspel? Hummm den måste läka nu ivf,,häll i röd sprit eller disel,soppa wisky ,hemkört eller något och se om den läker/fuktar lite, det kan ju nämligen vara så att den läkt tidgare eller att ventiltätningen läker så att det blivit tjära i styrningen på ventilskafftet och hindrar ventilen att stänga fullt ut eller så är den skev av någon anledning?. Är den portad i utblåset? Felaktig portning i utblås kan ställa till så man får backpullsare. Blir nog att byta eller åtminstonde rengöra och slipa in ,,byt ventiltätningar för säkerhets skull!!
 
Nyheter
Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Back
Top