Koniskt filter?!

Emil_ny

Ät mej
Gick med
14 Aug 2003
Ort
Skövde
Hoj
Aprilia RS 125 -97
Skulle gärna vilja ha en förklaring på koniskt luftfilter. Vad är det som är koniskt?? Å sen runda och ovala?? Har ej kläm på det där! VARFÖR har man ett sånt? Är det märkbar effektskillnad med ett sådant? Anledningen till att jag skriver här är att det kanske är skillnad på större cyklar än 125 orna! :D Ja betackar mej för idioter som idiotförklarar! :mad: :tummenupp simma lugnt! :squid
 
Filtret brukar vara koniskt, därav namnet. Kallas också för Highflowfilter osv. Det finns runda och ovala ja :) Varför? Mer effekt, coolare ljud, fränare utseende osv. Tja, du vinner kanske 0.1hk? Men det blir mer lättmeckat med flufffilter. (ett nytt ord jag kom på nu)
 
Nisse Järnet skrev:
Filtret brukar vara koniskt, därav namnet. Kallas också för Highflowfilter osv. Det finns runda och ovala ja :) Varför? Mer effekt, coolare ljud, fränare utseende osv. Tja, du vinner kanske 0.1hk? Men det blir mer lättmeckat med flufffilter. (ett nytt ord jag kom på nu)

Hehe, okej. Det verkar som om jag måste se det för att förstå. :) Tackar.
 
här e mitt koniska... me hemma meckat insugsgummi :D
 

Bifogat

  • mitt kn-luftfilter.jpg
    mitt kn-luftfilter.jpg
    74.1 KB · Visningar: 75
Anledningen är egentligen effekten. Men det gäller endast trimmade motorer där motorn inte kan andas ordentligt genom orginal luftburken.
 
Nyheter
En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top