Kompressor som läcker från tömningsventilen

  • Thread starter Thread starter RN
  • Start date Start date
Ok, vågar man sätta vilken kulventil som helst eller är det något man behöver tänka på. 10 bar är ju inte överjävligt högt tryck men jag vågar inte hävda att jag är expert på kulventiler (heller :D

Egentligen så beror det på vilken säkerhetsventil du har vilken kulventil du får montera. Kolla om du kan se om säkehetsventilen är märkt eller stämplad med nåt tryck. Är säkerhetsventilen på under 10 bar så kan du använda ex biltemas 3/8 kulventil som är PN10 sen lär nog kulventilen tåla rejält mer men det är ju onödigt att chansa. Minns jag rätt brukar VVS grejer vara PN10 så kolla efter vilken tryckklass PN ventilen du tänker använda.

Kan ju nämna att PN tyckklassingen också är en röra som påverkar dimmensioner på tex en fläns i PN6 och PN16 i samman dimension DN har inte samma mått och hålbild. Men detta slipper du ju bry dig om.

Har testat använda ballofix med fettspruta vid injecering av epoxy på mitt förra jobb och en fettsprutan bygger nog upp ett hyfsat tryck. Dock är det ju lite skillnad i farligheten på en fettspruta med lågt flöde mot en trycktank om nåt går galet.
 
Last edited:
Det funkar med vilken som, använder själv kulventiler från både biltema & jula i mitt tryckluftsystem, jag har handlad där jag råkat vara närmast för tillfället. Bara köör!
Å glöm inte gängtejp.
 
Dessa gängor är angivna i invändigt mått på röret inte yttermått på själva gängan.
 
Hur har det gått, har du fått bytt ventilen? Eller är det gruvar du dig än?
 
Hur har det gått, har du fått bytt ventilen? Eller är det gruvar du dig än?
Den är bytt, blev en typ likadan när jag ändå var på en bygghandel. Dock är konstruktionen lite bättre tycker jag för den tätar med trycket istället för tvärtom.

Sent from my ASUS_I006D using Tapatalk
 
Nyheter
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seri...

Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans fem...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Back
Top