Kommer du åt http://www.potatoesmc.com ?

  • Thread starter Thread starter s9d8as0vjk
  • Start date Start date

Vart hamnar du ?


  • Antal röstningar
    0

s9d8as0vjk

Guest
Efter mycket DNS-strul hit och dit så är .COM-adressen på gång att fungera som den ska igen. Kan ni vara så snälla och gå in på http://www.potatoesmc.com och sedan svara i pollen var ni hamnar ... ni som hamnar på NameZero´s "Renewsida" kan väl skriva vilken Internetoperatör ni surfar via ?

En reservadress är uppe för er som inte får det att fungera via .COM-adressen. http://www.potatoesmc.tk
 
Last edited:
Slike, det är samma för mig med och jag kör BoStream ... verkar vara deras DNS-er som är slöa med uppdateringen ...

Inga andra som har problem ?
 
Det funkar för mig, så DNS-recorden är det ju inget fel på, du får helt enkelt ge dig till tåls tills dess alla DNS:er har uppdaterat sig runt om i världen :).

Det bör ju funka för alla i morgon.
 
DNS-records lades upp och propagerades ut för över en vecka sedan så felet ligger hos BoStream och beror inte på nya DNSrecords.

Deras DNS'servrar verkar ju inte mottaliga för DNS-propageringar, undra hur många webbar man inte kommer åt som Bostream-kund :D !!!
Pinsamt Bostream :rodnar

/Nitrous
 
Bostreams dnser frågar ns{1,2,3,4}.nameresolve.com, eftersom de fått för sig att dessa är auktoritära för domänen.
Det är de, men de svarar med fel ipnummer.

Så det är inte säkert att det är bostreams fel, men något är inte som det skall någonstans. Framförallt så borde knappast nameresolve.com svara auktoritärt på något de inte handhar.
 
HAHA ! Iom att Sporthoj.com finns till för de i hela Sverige så kör vi i PMC bara ett litet forum för de som bor i Stockholm men ni får ju givetvis tanka filmer och tjuvkika ändå. ;)
 
Jag har Bredbandsbolaget och det funkar utmärkt. :tummenupp

Kommeer det några filmer snart då! Man har ju abstinens för i h*lvete! :bow
 
amullo, tror det håller på att redigeras en kortare film faktiskt men det lär dröja lite innan det kommer en riktigt rackare. Orsaken är att en del är skadade, andra har inga hojar pga kraschad ekonomi m.m.

Jag satsar på ny hoj till 2004 iallafall.
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top