Kommenterar Moody/Ryder/Mamola MGP 2011?

Vincent H

Mzee
Gick med
30 Oct 2008
Ort
Göteborg
Hoj
Suzuki GSX-R1127
Har ägnat kvällen åt att städa bort dubbletter eller värre från diskar på diverse PC. Hittade en Eurosport-inspelning av MotoGP på Laguna Seca 2008 - fram med öl och kolla.

Förutom att det är ett fantastiskt bra race inser jag att de kunniga och entusiastiska kommentatorerna Julian Ryder, Toby Moody och Randy Mamola lägger en extra dimension till föreställningen. Som att se färgfilm jämfört med den bleka, svartvita version andra kommentatorer levererar.

Kan man 2011 se MGP någonstans med Ryder/Moody/Mamola?
 
Toby & Julian har väl kört en del av det brittiska sändningarna, dock inte alla. Randy har väl inte varit med på nån?
 
Själv gillade jag Toby Moody & Dennis Noyes bäst. Gillar Ryder också men Noyes var snäppet bättre. Höjdpunkterna är iallafall när Moody blir upphetsad i starter och omkörningar och går upp i falset.
Ljusår bättre än några sömniga svenska eller tyska kommentatorer.
 
Toby & Julian har väl kört en del av det brittiska sändningarna, dock inte alla. Randy har väl inte varit med på nån?
Kommenterar de inte alla MotoGP-helger på brittiska Eurosport?

Visst är det mil bättre än våra svenska vilket inte är så konstigt med tanke på att de faktiskt är på plats och har minglat med folket i depån sen typ färg-TV:n kom. Ibland kan de dock göra samma tabbar som våra svenska och missa saker som sker i bild för att de är fokuserade på något helt annat.
 
Mamola har varit borta sedan 2008.
Ryder/Moody har kört alla race i år utom något enstaka vardera, Jack Burnicle som kommenterar WSBK och BSB ersatte Moody i Indianapolis t.ex.
Synd att Eurosport saknar den biten med att ha folk på gridden innan start att snacka med förarna och annat folk så som BBC har.
 
Synd att Eurosport saknar den biten med att ha folk på gridden innan start att snacka med förarna och annat folk så som BBC har.
Håller med, tyska Sport1 som jag kollar har Alex Hoffman som springer runt och snackar med folk både före och efter race plus några som bryter. Mycket bra eftersom AH utöver engelska också pratar italienska och spanska vilket gör det lättare för latinarna att säga mer än typ "Thanks to my team, did a great job".

Men AH kompenserar inte på långa vägar för de träaktiga huvudkommentatorerna.
 
Gillar också Moody/Ryder och Spalding då han är med så jag ser helst brittiska eurosport-sändningarna, dock nedladdat i efterhand.
Kan man få British Eurosport i Sverige eller är det bara Eurosport 1 & 2 vi kan få?
 
Nyheter
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

Back
Top