Knixkurs på Tuvängen lördag den 11 juli

MaudF

Liten, grön o elak!
Gick med
4 Jul 2009
Ort
Vendelsö
Hoj
Kawasaki er-6f ABS -08, ZX6-RR -05, Ninja 650 2019
Dags igen för lite knix på Tuvis på lördag den 11 juli.

Vi släpper som vanligt en hög med drop-in platser på kursdagen och de platser som förbokats men inte betalats kommer också bli tillgängliga på lördag.

Daltons är på plats och väderprognosen är hittills god.

För de som inte vet så tränas det kurv- och bromsteknik på Tuvängens gokartbana för att kunna köra säkrare på väg. Det finns fyra olika grupper indelade på hastighet och erfarenhet. Du som inte kört knix tidigare bokar/kör i grön eller gul grupp.

Har du handledare med dig så är även övningskörare välkomna.

https://grundkurser.svmc.se/

Vägbeskrivning till Tuvängen Ring.

Från E4/E20 avfart mot Södertälje N vid trafikplats Moraberg. Vid rondellen med McDonalds kör vänster mot Moraberg Industriområde.

Nästa rondell vänster och följ Morabergsvägen förbi Bilia och Beijer Bygg. I korsningen Morabergsvägen / Bergaholmsvägen (Ford) - tag höger och följ Bergaholmsvägen 1,6 km till avfart höger mot Tuvängen Ring.

Norrifrån kan man köra E4/E20 till avfart från motorväg mot Rönninge/Salem och höger mot Söderby. Efter ca 300 meter vänster Bergaholmsvägen mot Vellinge. Följ Bergaholmsvägen ca 6,7 km till avfart vänster Tuvängen Ring.

Väl mött!
 
Att det står anmälan stängd på hemsidan gäller bara för de platser som går att förboka. Det finns nästan lika många platser som släpps på plats på lördag så kom och köa för dessa. En del av de förbokade som inte betalats blir också tillgängliga på lördag.

ex grön grupp har 12 platser. 6 st kan förbokas och 6 st måste man komma till Tuvängen för att få tillgång till.
 
Va? Är anmälan stängd?
:mad:
Står utanför grinden och fryser.
:arsele
Men jag kommer vara garanterat först på nästa!
:fakta

(börjar gräva bivack med visiret)

:hej
 
Man ska alltså komma i bil för att få en kram men kommer man på hoj får man skäll! :D

Får man mer skäll om man kör en SportHoj eller räcker det med bara hoj? :hihi

Man kan faktiskt få kramar även om man kommer på hoj och så mycket skäller jag inte ;) :D :krama
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top