Knäppande ljud

pontus.q

Ny medlem
Gick med
12 May 2009
Ort
Umeå
Hoj
2000, Suzuki GSX-R 750
Tjenare!

Har ett litet problem på min gsxr 750 -00.

Det låter som ett knäppande ljud fram ifrån nån stans.

Tror det är ett knäpp för varje gång hjulet snurrar.

Sen slutar det när man håller in frambromsen lite grann.

Sen rasslar det lite från höger sida under tanken när man kommer vid 3700 varv sen slutar det vid 5000. Samt lite vibrationer då rasslet är.

Är detta något man kan köra med eller ska man låta den stå?

Är min första hoj så är lite grön på detta.

TAck på förhand
 
Rasslet kan man nog gissa sig till kommer från kamkedjespännaren som är en svag punkt på denna modell. Hur mycket det kan rassla utan att det är någon fara får andra med bättre kunskap svara på. En sak är dock säker; Dessa motorer låter mycket rent mekaniskt och har sig ganska rejält utan att det är något fel.

Knäppandet låter mystiskt. Jag skulle palla upp hojen på depåstöd eller motsv. och snurra hjulet för hand och lyssna för att lokalisera varifrån det kommer.
 
Hoppsan.. jag har en -02:a samma modell. Samma ljud med knäppandet. Var på lite långresa i helgen efter 40 mil motorväg ganska fort var jag bombis på att nåt snart skulle trilla av. Misstänker starkt nån av bromsskivorna, att den av nån anledning åker i nitarna.. den flyter ju.

nåväl mer än irriterande vet jag inte om det är men bra om nån vet nåt..
 
Knäppandet kan vara ett dåligt framhjulslager, det kan låta om det är dåligt och byta karaktär på lätet om man bromsar lite.

Rasslandet kan vara kamkedjespännaren, se till att få det kollat, men det är en suzuki och det ÄR mycket oljud från motorn på dom (har en själv) men se till att få kamkedjespännaren kollad.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top