Klotklubben 2010

Känns bättre att veta att det finns folk i närheten som också "busat till det" nyligen. ;) Hojen klarade sig rätt bra, även om det onekligen är svindyrt med vissa originaltillbehör (tänker på höger plastkåpa som visade sig gå lös på 5.700...). Nu blir det kinakåpor och andra kraschpuckar - som håller.

Men du hade gjort en rejäl tur, Gulleplutt! Nu blev jag än mer impad av ditt snabbmeck inför onsdagen. :tummenupp
 
Last edited:
Ja!, Jag antar att man kvalificerat sig in i denna prestige fyllda grupp, Efter en titt i sandlådan visar det sig att hojen klarat sig rätt bra, ser ut som den gåt genom en slipmaskin, lite plast och blinkers bara. Jag själv fick uppsöka akuten, där blev det ett sk Trauma-larm vilket i stort betyder att alla läkare och sköterskor kommer och rycker och kollar upp en. Efter 1 timme där var man uppe på rummet och då hade de röntgat bröst korg och nacke ett antal gånger och ultraljud mm mm.

Som tur var, inga frakturer...bara jävligt stel och blåslagen...
 
Nästan alla som kör bana har vurpat nångång. Det hör liksom till sporten och inget konstigt. Viktigast är att man klarar sig själv å kroppen. Resten är bara att fixa och så köra igen. Själv tror jag att jag har loggat 16st kracher eller nåt sånt. Ni vet ju "roadracingcirkeln"... Köra, krascha, laga.. köra, krascha, laga..köra, krascha, laga..köra, krascha, laga.. och så fortsätter det :)
 
Svider nog lite mindre när det gäller krashkåpor där oskulden redan tagits redan innan, än när det är orginalkåpor som får tugga grus första gången. :)
 
Svider nog lite mindre när det gäller krashkåpor där oskulden redan tagits redan innan, än när det är orginalkåpor som får tugga grus första gången. :)
Svider mest om kroppen går sönder rejält, så det är bra att alla har klarat sig. Det är ändå det viktigaste.
 
Svider mest om kroppen går sönder rejält, så det är bra att alla har klarat sig. Det är ändå det viktigaste.

Självklart, goes without saying. Tänkte mer materiellt rörande de rätt så dyra orginalkåporna, nu när alla som klotat faktiskt klarat sig förhållandevis bra. :krama
 
Ja, ibland blir det bara som det blir...

siNus x2! :näsblod

Man är i alla fall vid gott mod.
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top