Klä om sadel, vart hittar man material?

Spiken

aka. Strajpen
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Nässjö
Hoj
KTM Freeride 250R 2016 | KTM 640 SM 2002
Jag ska klä om sadeln på min retard men kan fan inte hitta några affärer som säljer sadeöverdrag (förutom original). Finns det några affärer i Stockholm med omnjed som säljer och/eller kan tänka sig att klä om en sadel? Originalmaterialet(fuskskinn) är lite för klent att stå på med crosskängor, så något eftermarknadsmaterial med hög hållbarhet är vad jag är ute efter. :)
 
Kolla med några skräddarfirmor istället, dom har alla möjliga "tyger" sen om du har råd så kan dom broddera in nått ballt typ en rosa ballerina eller nått på sadeln :D

//Tapper
 
Jag klädde om min sadel i våras. Jag ringde runt till både sadelmakare (häst) och kapellmakare (båt), och samtliga hade erfarenhet av att klä hojsadlar. Det slutade med en kapellmakare som visade sig ha lokalen i princip runt hörnet där jag bor.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top