KKV mötte SBF i marknadsdomstolen

CoRuS

WWW.MAJESTO.SE
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Närmare Finland
Hoj
KTM 450 SXF/Supermoto 2012 (snål-edition)
För er som kanske gillar bilracing och är medlemmar i SBF, men som kanske missat denna händelse och vad i den grundar sig.
Klippt från Konkurrensverkets hemsida:

"Konkurrensverket och Svenska Bilsportförbundet möts i domstol
Konkurrensverket kräver att Svenska Bilsportförbundets licenserade förare och funktionärer ska kunna delta även i tävlingar och arrangemang som inte anordnas av förbundets medlemsklubbar. På måndag inleds förhandlingarna i Marknadsdomstolen inför ett slutligt avgörande i frågan.

Konkurrensverket beslutade i maj 2011 att ålägga Svenska Bilsportförbundet, SBF, att ändra sina regler så att licenserade tävlingsförare och funktionärer skulle kunna delta även i tävlingar som inte var sanktionerade av Svenska Bilsportförbundet.

Svenska Bilsportförbundet genomförde därefter vissa regeländringar, men överklagade samtidigt beslutet till Marknadsdomstolen för slutligt avgörande.

På måndag den 24 september klockan 09.00 inleds det muntliga sammanträdet i Marknadsdomstolens lokaler på Riddarholmen i Stockholm. Fram till och med den 28 september pågår förhandlingarna. Bland annat ska närmare tjugo vittnen höras".


"Direktrapport" från marknadsdomstolen går att läsa på länk nedan.
http://www.facebook.com/Landracing.se

http://www.sbf.se/2012/09/28/forhandlingar-i-marknadsdomstolen-avslutade/
 
http://www.kkv.se/t/NewsPage____8660.aspx

"Marknadsdomstolen har funnit att verksamheter utanför Bilsportförbundet kan bidra till att sporten görs tillgänglig för fler personer."

"Domstolens beslut, som inte kan överklagas och som gäller omedelbart, medför att både fler tävlingar och nya tävlingsformer och grenar kan växa fram. Ett ökat utbud och en större mångfald gynnar både deltagare och publik. Sporten blir tillgänglig för fler utövare."


Domen: http://www.marknadsdomstolen.se/Filer/Avgöranden/Dom2012-16.pdf

Pressmeddelandet: http://www.marknadsdomstolen.se/Filer/Avgöranden/Bilagor/PRESSMEDDELANDE SBF mot KKV.pdf

:)
 
Jösses...
https://www.facebook.com/groups/151873994860043/permalink/422435921137181/

Frederick Scholander
Bara en liten notis.... Konkurrensverket ringde mig idag för att meddela att generaldirektören för KKV idag undertecknat en polisanmälan mot Tomas Jansson, Förbundsdirektör på SBF. Vad jag förstått gäller anmälan "övergrepp i rättssak" efter påhoppet på mig efter att jag vittnade i rätten.
Det är inte alltid lätt att sala sanning... men vi måste/ska fokusera på vår egen utveckling !!!
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top