Kinnekulle

benfre

Avdankada RR-åkare. Kanske ERF nästa år?
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Alingsås
Hoj
CR 250 Tvitakt
Hejsan !

Det gick tidigare rykten om att kinnekulle ring skulle byggas om för att kunna bli SVEMO godkänd bana inför 2005. Någon som VET något om detta!?

/benfre
 
Att tävla på den banan? hum... aningen för liten. Sverige behöver större banor. Det är inte mopperejs. Det är stora hojar som behöver sträcka sig.
 
Det vore ju kanon om dom kunde se över den banan... Eftersom det är en fantastiskt rolig bana, men med medioker säkerhet dock. Jag kommer iaf att vara där när tillfälle bjuds under 2005 också.
 
Öh, nu gapar du över för mycket. Finns chansen att tävla på denna befintliga bana skall vi givetvis göra detta. Skull funka lika bra som på knutstorp skulle jag tro. Dessutom en bra bana att träna på, nära mig :Bugar

God Jul /Fredrik

Swedie skrev:
Att tävla på den banan? hum... aningen för liten. Sverige behöver större banor. Det är inte mopperejs. Det är stora hojar som behöver sträcka sig.
 
det gjorde ju inget om armcoräcket var nååågra meter längre bort i utkanten på kurvorna...
 
Såg en film när Swedie körde på den, tyckte banan såg ganska tråkig och liten ut. I ju för sig är den säkert roligare att köra på i verkligheten. :)
 
Kinnekulle Ring är allt utom tråkig, gillar man kurvkombinationer är den oslagbart skoj att köra på. Sen att den är kort är väl en annan femma, men den är ju trots allt inte kortare än t ex Sviestad. Tror nog att det skulle kunna bli ganska underhållande rejsing där om man byggde i ordning den så att den motsvarar gällande säkerhetskrav.
 
Kinnekulle, Sviestad och Knutstorp är roliga banor. Att tävla på... nja Men det får funka i brist på annat. Förhoppningsvis kommer Gotland Ring in i listan av tävlingsbanor snart.
 
Kinnekulle är en skitkul bana! Den svänger, är kuperad och har blinda kurvor. Det gäller att sikta på allt möjligt om man ska komma rätt i kurvorna. Spännande..hehe
Skulle vara kanon om fick riktiga avåkningszoner så man någade stå på riktigt!

/JPS
 
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top