Kikar på en ZX10R -05 2800 mil - ok köp?

låter absolut bättre, dock det som slår mig lite är att zx10r 05 1600mil 60k, zx10r-09 400mil 75k, priskillnaden är inte så stor som man tycker att den borde vara. http://www.blocket.se/stockholm/Kawasaki_zx_10r_37937545.htm?ca=12&w=3

Du har rätt, de skiljde inte så mycket men man får lägga på lite om man köper på firma.
Går alltid att pruta spec om man betalar kontant. Känns ganska seriöst med 1 år garanti.
Denna hoj sitter ju all lull-lull på, och dessutom rensad bakdel :)
 
Körde utan styrdämpare men insåg efter en vecka att de lär gå åt helvite om ja inte fixar en. Så fort framhjulet lättar de minsta så börja de direkt, o den åker som sagt upp på bakhjulet väldans lätt:)! Min ä nerdrevad me så de gör ju inte saken bättre.
Den motorkaraktären fanns bara 04-05, sen tona dom ner den lite.
 
Om du är ute efter en svart så har jag en du kan få köpa. Har ingen annons ute men du finner foto på den under mitt garage. Har massa extra utrustning som ackra helsystem titan och PC3. Rensad bakdel, ensitskuts, fälgstripes, Inbyggda blinkers i ledbaklyset.

Besiktad å klar. Rullat 2500 mil. Nyligen servad med ventilkoll och drivpaket gjort för 20 mil sedan och kostade ca 8000kr. Såld på beviks Linköping, jag är andra ägaren.
Går helt sjukt skönt. Finns möjlighet till provkörning i ett stooort garage =)

Lite allmänt om modellen.
Sitter väldigt bra på den, jag är 174cm. Körde ner till alperna 2010. Blev 400 mil under 5 dagar och det var inga större problem. Visst var det jobbigt att plöja 200 mil autobahn men det gick!
Sjuk explosiv motor. Mycket underhållande vid gaspådrag. Tråkig att köra lagligt med så det är därför jag funderar på att göra mig av med den.
 
Pobin: Är inte ute spec efter en svart utan de ha bara blivit :p
Har hur som helst ringt och pratat med dom som hade den andra svarta zx10r med styrdämpare och slipon.
Dom har just importerat den från england, så den skall besiktas till veckan.
Ska även få bilder. Tydligen var det lite rivmärken på tanken och ramen efter tankväska men knappt anmärkningsbart. Frågade även vad deras garanti gällde eftersom dom har 1 år, och han sa att den täcker allt som har med cykeln att göra (motor, växellåda, plötsliga händelser etc) Fullstämplad servicebok och 1600 mil på mätaren.
Denna eller den som finns på bikeport?
 
Pobin: Är inte ute spec efter en svart utan de ha bara blivit :p
Har hur som helst ringt och pratat med dom som hade den andra svarta zx10r med styrdämpare och slipon.
Dom har just importerat den från england, så den skall besiktas till veckan.
Ska även få bilder. Tydligen var det lite rivmärken på tanken och ramen efter tankväska men knappt anmärkningsbart. Frågade även vad deras garanti gällde eftersom dom har 1 år, och han sa att den täcker allt som har med cykeln att göra (motor, växellåda, plötsliga händelser etc) Fullstämplad servicebok och 1600 mil på mätaren.
Denna eller den som finns på bikeport?

1års garanti skulle vara mycket värt för mig i alla fall. Skönt med den tryggheten. Sen är väl dessa hojar ganska hållbara och förhoppningsvis behöver du aldrig utnyttja garantin.

Tänk på att dagen du ska sälja så får du kanske mindre för din hoj om den är importerad. Den erfarenheten har jag av bilar i alla fall. Folk kollar hellre efter en svensksåld. Och då får man gå ner i pris.

Det är väl väldigt långt för dig att åka till Helsingborg och kolla på hoj. Då är ju den andra lämpligare.
 
Hej
Jag har en 2004 samma modell,
Tänk dig en 600 i chassi med en motor på 175hk.
Kan det bli bättre, svar nej.
Ingen åka långt hoj men så rolig på bana
stor service vid 2400 och 4800 mil med ventiljustering.
Knackar den inte är det lugnt.
Kan bara säga
Ha det så roligt med din ZX10R
Kom gärna till SMC bankörningar så ska vi lära dig köra ochså.
MVH
Daniel
 
Ska bli spännande att lära känna den här hojen!såg väldigt bra ut live,handtagsvärmare blir någ nåt man blir häcklad för men blir nog skönt 4 på natten efter lite streetrace;-)
 
Snopet att den vart såld. Tycker du ska hoppa den importerade från Uk. Ligg lågt så kommer det ut hojar framåt våren. Av 04-05 så är 05 att föredra då bla fjädringen uppgraderades. Tror inte det blir någon rusch i vår då det går kärvare i ekonomin. Lycka til // Jon
 
Snopet att den vart såld. Tycker du ska hoppa den importerade från Uk. Ligg lågt så kommer det ut hojar framåt våren. Av 04-05 så är 05 att föredra då bla fjädringen uppgraderades. Tror inte det blir någon rusch i vår då det går kärvare i ekonomin. Lycka til // Jon

Vad är det som är uppdaterat med fjädringen som gör att en 05:a är att föredra mot 04:a? Har aldrig hört det tidigare?
 
Jag har en grön zx10-06 på 1100 mil som kommer säljas i mitten av mars. Dubbla slip-on, öhlins styrdämpare, rizoma handtag och korta koppling- och bromsgrepp. Backspeglar, skjutspinnar och passagerarsadel saknas tyvärr. Men annars i väldigt fint skick. Kommer att lägga ut den på 50.000 kr.
 
Be att få protokollet från justeringen/kontrollen.

När jag köpte min fireblade så var den gjord påstod ägaren.
Gjorde en massa service vintern efter köpet och när toppen ändå var frilagd så tog jag av den och mätte ventilerna.
Två ventiler var utanför toleranserna. Knappast något som händer på 300 mil.
 
Av 04-05 så är 05 att föredra då bla fjädringen uppgraderades. Tror inte det blir någon rusch i vår då det går kärvare i ekonomin. Lycka til // Jon


Jag trodde inte heller att det skiljde en del mellan 04 och 05 så jag kollade upp det innan jag köpte min 05a nu för någon vecka sedan. Pratade bland annat med Kawa auktoriserad verkstad och då sa dem vilka punkter 05 an var uppdaterad på sen dom kom 04. Bland annat var det fjädring och vxl låda. Men o andra sidan är 04an säkert minst lika bra som 05an.
 
Hej bifogar text från 2004-2005MY Ninja ZX-10R (ZX1000C)
Circuit Set-up Information

2.1 Recommended Settings
Following are the recommended settings for track riding, which can be used as a starting point for chassis set-up. Please
note that this data was determined by our test riders, and settings may differ depending on track conditions, rider
weight/size and riding style. These settings are recommendations only, so please use them as a reference when finding
your own ideal settings.
Preload
Fork tube height
Ride height adjustment (spacers)
Fork oil level
Rebound damping
Compression damping
STD: 14mm
STD: 0mm
---
STD: 91mm
STD: 9 clicks out
STD: 7 clicks out
STD: 178mm
---
STD: 3.2mm
---
2 1/4 turns out
3 1/2 turns out
Item Front Rear
2004MY
Preload
Fork tube height
Ride height adjustment (spacers)
Fork oil level
Rebound damping
Compression damping
16mm
STD: 0mm
---
STD: 101mm
6 clicks out
7 clicks out
STD: 178mm
---
0mm
---
STD: 1 3/4 turns out
STD: 3 turns out
Item Front Rear
2005MY
Please note that the suspensions of the 2004 and 2005 models are different. Using suspension settings from the
incorrect year may result in a set-up with less than desirable handling characteristics.

// Jon
 
Är det någon större skillnad på körställningen på 04/05 jämfört med 06/07?
 
Haha blir förvirrad på dessa motorcyklar :p
Fick veta att en gammal jobbarkompis ev ska sälja sin, pga att han inte kan köra längre för ryggen.
Han har en zx12r som är i bra skick. Gått 2400 mil. årsmod 2000. Ingen serivcebok då han själv servat hojen. Ska även påpeka att jag och min far känner han bra så det är ingen skojare. Har lite funderingar om den ist för zx10r. :p
Vad är positivt/negativt med den? Och han har inte sagt ett pris, så vad skulle man kunna bju han?
Undrar
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top