Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Nja. Att du skulle grilla MC-batteriet på det sättet är osannolikt. Det som är intressant är spänningen som du lägger på som i sin tur avgör laddningsströmmen. En bil med normalt batteri och en normal laddningsregulator skall ha en spänning avsedd för att ladda ett 12V batteri. Men visst. om du har det inkopplat så en längre stund så kan du väl riskera att MC-batteriet tar skada av för hög laddström. Men det ska normalt sett inte vara någon fara alls att kabla från bilen. Har du bilen avstängd så är det ingen fara alls.
Det är inte raketforskning. Det är ett blybatteri.
Testade precis med bil. Den går inte igång nu heller men får iaf ström...

Ge den lite startgas
Bodde inte du i närheten ?
Hojta om du behöver hjälp.
För övrigt:
Ah på ett batteri står för amper timmar (hour) dvs det har inget med strömstyrka att göra utan endast ett mått på hur mycket ström det finns i.
Dvs har du ett 90 Ah batteri så kan du ta ut 1 amp i 90 timmar,eller 2 amp i 45 timmar osv.
Enkelt sagt det är batteriets kapacitet.
För övrigt: det har med strömstyrka att göra. Om vi säger att det är skillnad på 1A och 600-700A som det blir om man kortsluter ett 90Ah bilbatteri. Då blir det grillad kabel![]()

OM batteriet inte är helt kass kan det vara dumt att kabla igång den ifrån en bil då du kan grilla batteriet och eventuellt annat också pga den obegränsade mängd Ampere du matar hojen med.
Jag skulle nog se till att testa med någon MC laddare med startmode på så du inte tar död på startsolenoiden, lindningarna och laddkretsen eller annat.
Jag har talat med min kompis,han är elektriker.
Han säger att man inte skall kortsluta dom![]()
![]()


Varför ska du det?
Håll in decompen å kicka tills du hör klicket. Släpp decompen och släpp upp kicken, kicka allt vad du orkar.
Ville veta om det går och om det blir som ett mellanläge mellan svinlätt och tungt?
Nja problemet är att så fort du börjar släppa på kompet (det tunga) så släpper du också ut luft/soppablandningen, dvs du släpper ut allt som behövs för att få det att tända och gå runt.
Så det fungerar inte.

|
|
Nisse Hedlund bortgången
Den legendariske motorkonst... |
|
|
En dag på dragstrippen
Efter att ha varit aktiv so... |
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |