Kawasaki Z550f - Tracker

Update. Jag kapade av bakramen ytterligare härom dan och har fått en "loop" svetsad. Blev riktigt bra. Beställde loopen på Ebay av nån rackare i England, passade inte exakt men rördiametern stämde iaf. Är väldigt nöjd med resultatet och nu är det dags att sy en sadel.

bild 1.jpgbild 2.jpgbild 3.jpgbild 4.jpg
 
Kul bygge. Har du funderat på att byta tank till en mindre från någon 125a?
Skulle bli fint om du fick bort bakre undre delen av tanken som pekar nedåt.
Alltså få till en rak undersida på tanken.
Skruva på så vi har något att läsa i påsk :tummenupp
 
Jo jag har funderat på det och till och med testat med en tank från en CB 125, men den såg så jävla klen ut. Jag gillar att den är lite bullig fram när motorn är så pass stor som den är. Eventuellt så lackar jag den delen av tanken svart för att den inte ska vara så tydlig.
 
Om man tänker efter före så kan man enkelt räkna ut att min "loop" på bakramen tar i bakdäcket vid ett större gupp i vägen. Nu brukar jag inte tänka efter speciellt mycket så jag märkte det häromdan. Så det vara bara att rulla iväg till polaren för kapning och svetsning igen. Nu har vi böjt upp loopen lite för att göra mer plats för bakdäcket. Har även börjat med botten till den nya sadeln.

sadel_3.jpgsadel_1.jpg

Jakten på bakskärm fortsätter...
 
Last edited:
Snyggt bygge. Vad är det för ljuddämpare du satte på?
 
Måste bara fråga då jag ser att du har samma framlampa som jag håller på med.
Du hade inga problem att få dit själva lampan va?
Alltså H4-lampan inne i lamphuset.

Hur jag än vrider och vänder på min så går den inte att få dit
:va
 
Måste bara fråga då jag ser att du har samma framlampa som jag håller på med.
Du hade inga problem att få dit själva lampan va?
Alltså H4-lampan inne i lamphuset.

Hur jag än vrider och vänder på min så går den inte att få dit
:va

Jag monterade den i höstas men minns inte att det var problem med att få dit lampan. vet iofs inte vad jag har för lampa i den. Köpte den på kickstarter.de, är det samma som din?
 
Det är samma lamphus vad jag kan se. Köpte den dock via en tysk säljare på E-bay.
Tror att det är något konstigt med min fästring för själva lampan :va
 
Börjar bli klar med forman på sadeln nu och väntar på att sadelmakaren ska få tid att sy den. Jag är lite osäker på om jag borde dra sadeln ända bak eller om det här blir bra. Men det är väl bara att göra en till om det blir fult.

sadel_5.jpgsadel_7.jpg

Har även beställt gamla crossskärmar i plast från Lelles, kommer inte att passa men jag gör ett försök. Hittade även runda sidoplåtar där som jag hoppas ska kunna täcka batteri och luftburk. Väntar vidare...
 
Jag undrar om inte en längre sadel skulle göra ganska mycket..?
Z550.jpg

Fast det är klart, med kort sadel kan man ju klämma dit en fräck liten verktygsväska/låda.
 
Ja det ser ju inte så dumt ut. Fan vad svårt det ska vara.
Vill ju se hur det ser ut med skärmarna jag beställt också, men dom verkar ta god tid på sig.
 
Måste bara fråga då jag ser att du har samma framlampa som jag håller på med.
Du hade inga problem att få dit själva lampan va?
Alltså H4-lampan inne i lamphuset.

Hur jag än vrider och vänder på min så går den inte att få dit
:va

Jag har en likadan och jag höll på hur länge som helst med H4:an. Nu sitter den där men vetifan om det är rätt...
 
Igår fick jag skärmar som jag beställt lite i blindo från Lelles. Kapade av bakskärmen lite och det kan nog bli som jag tänkt mig till slut. Får bestämma mig för hur långt den ska sticka ut bakåt.

Framskärmen är däremot lite för stor tror jag, har bara hängt upp den med tejp än så länge. Måste flytta bromsslangarna för att kunna fästa skärmen där uppe istället för i gaffelbenet.

Köpte även ovala plåtar till sidorna, ska försöka dölja batteri och annat fult.

skärm_1.jpgskärm_3.jpgskärm_4.jpg
 
Kul bygge. Har du funderat på att byta tank till en mindre från någon 125a?
Skulle bli fint om du fick bort bakre undre delen av tanken som pekar nedåt.
Alltså få till en rak undersida på tanken.
Skruva på så vi har något att läsa i påsk :tummenupp

Så här ser den ut med en tank från CB 125, jag har bara lagt dit den och det behövs såklart mer jobb för att passa in den. Men den ser alldeles för liten ut tycker jag. Blir liksom ett annat stuk också.
cb125_tank_2.jpg
 
Exakt. Tracker stuk. Och snyggt utan skärmar. Men lyssna inte för mycket på andra gå på din egen stil så lär du bli nöjd med resultatet. Kämpa på.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top