Kawasaki KX125 -03 pajar stiften.

kawasaki125

Ny medlem
Gick med
24 Mar 2011
Ort
hudiksvall
Hoj
kawasaki 125 2003
Tjena det är så att min kawasaki Knäcker stiften nästan direkt när jag sätter dit ett nytt. vad kan då vara felet?
 
haha knäcker de på mitten eller? :hihi

förstår vad du menar dock med att den sabbar de :)

Hur menar du?

Blir det svart och sotigt? fungerar nte gnistan? eller tänder de bara när du ska starta?
 
hähä..:) Nä men stiftet blir ganska blött men det finns gnista, men den är inte ens nära att starta..
 
En polare har en kx125 -01 och den var väldigt lustig. Den ville inte starta hur mycket vi än luftade cylindern och sprang med den (hade gnista). Den stod i 3 dagar sen gick den igång hur lätt som helst.

Du kanske har ett för kallt stift?
Min gissning #1 är att du inte har kört på hela vintern och har nu gammal bensin i tanken. Byt isf :tummenupp
 
Har kört några gånger i vinter sen starta den inte plötsligt, köpte nytt stift igår och provade och gick hur fint som helst. sen idag när jag körde bara la han av sen vill inte starta.. ska testa med nytt imorgon igen.
 
ah juste ja, om du har kör med fel värmeskala på stiftet så kan de lägga av när du är ute o kör och motorn blir för varm :tummenupp
 
skulle tippa på att de ska va typ 9-10 p skalan eller något sånt :P sen köp riktiga NGK stift och ingen billig biltema skit! :)
 
Last edited:
Körskolan hade/har en KX125:a. Den ville heller inte starta. Dock hade den varit igång precis innan jag kom. Men sen ville den inte starta. Vid verkstaden de lämnade den till så startade den efter ett par dagar.
 
Last edited:
Körskolan hade/har en KX125:a. Den ville heller inte starta. Dock hade den varit igång precis innan jag kom. Men sen ville den inte starta. Vid verkstaden de lämnade den till så startade den efter ett par dagar.

Vad ska körskolan med en cross till? :va
 
Vad ska körskolan med en cross till? :va

Ja det undrar jag med. :D

Jag blandade ihop mopparna lite. De har nån Kawasaki 125 LV-reg. Kommer inte ihåg vad den heter. :huvet

Tror det är den som heter Kawasaki KLX 125. Som sagt hade den samma problem som TS.
 
Nyheter
ExploreBike: Lerigt Gotland Grand National

Årets Gotland Grand Nationa...

Nytt om H-D Bagger-Världscupen

Under en presskonferens på ...

BMW F 450 GS ”Din bästa kompis” 

Screenshot Nya BMW F 450...

Nya MV Agusta Brutale 800

MV Agusta Brutale har länge...

YAMAHA Tracer 7 OCH Tracer 7 GT Y-AMT

Inför 2026 uppdateras maski...

Ducati lanserar racingakademi för framtidens stjärnor

Ducati presenterar, i samar...

Nu startar mässan i Milano

Nu åker vi på redaktionen n...

EU:s fartgräns för MC stoppad

SMC, FIM och FEMA har lycka...

Femte generationen Monster är här

Legendariska Ducati Monster...

Påvens BMW R18 utauktionerad

Den 3 september 2025, under...

Back
Top