Kawasaki GPZ600R läcker vatten ur skvallerrör

  • Thread starter Thread starter 1up
  • Start date Start date

1up

Ny medlem
Gick med
27 Apr 2013
Ort
Västerås
Hoj
Saknas
Vid stillastående efter ca 1 timmes körning på parkering för att träna konkörning i låg fart sprutade det ut 1-2 dl kylarvätska ur en plastslang undertill på hojen. Följde den och ser ut att komma ifrån kylarpåfyllningsstället. Tolkar det själv som övertryck i systemet men är nybörjade på detta. Cykeln är från 1985.

Enligt verkstadsmanualen sitter ett hål på vattenpumpen där vatten kommer ur om packboxen i pumpen gått, men därifrån kom inget vatten vad jag såg. Innan det kom ut den stora mängden vatten kom små droppar då och då tidigare.

Stängde av cykeln, hämtade några liter reservvatten, lät den svalna. Kunde sedan kör hem den utan problem. Stod på tomgång efter 5 km körning med värmemätaren kl 12 och inte en droppe vatten kom ut.

Tacksam för om något är på väg att behöva rasa / bytas eller om det kanske bara var tidigare ägare som fyllt på lite för mkt kylvätska.

Nålen för värmen steg till ca kl 14 som max, och kunde gå ned till kl 10 när man gasade på och kylde ned hojen. Så kanske termostatbyte behövs / luft i systemet?

Tacksam för era inputs!
 
Last edited:
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top