Kawasaki 250cc - 08

Cometome

Ny medlem
Gick med
5 Jan 2009
Ort
göteborg
Hoj
06
Hej har en kawasaki 250cc 08

Har två frågor:

1, En bra sida där det finns massa smått och gått till crossen och som går snabbt att få hem gärna till helgen.

2, hur man kan trimma sin kx 250, sitter det kolfiber vembran i dem original eller vad finns att göra?
 
Trimma 2-taktare är väl lättast att byta reeds, krök och ljuddämpare, vill du göra det mer avancerat blir det ju portning och vhm-topp.
Finns ju några krökar och ljuddämpare att välja mellan beroende på var du vill ha effekten nånstans i registret.
Ett bra tips är att läsa och söka på www.thumpertalk.com

Även fast du inte frågat om det, har du kollat över stötdämparen och framgaffeln?
Rätt inställd fjädring är värt hur mycket som helst, det är det som utvecklar körningen, Kumlins och Månsson är grymma på att fixa till det om du vill göra det riktigt.
Effekt finns så det räcker i en KX250 original.

Beställa prylar i Sverige så är 24mx snabba med lev iaf.
 
Last edited:
Köp bensin för pengarna och träna istället så förbättras garanterat dina varvtider betydligt mer än med en trimpipa som förvisso ger dig mer effekt man kanske rent av sänker dina varvtider.
 
  • Gilla
Reaktioner: Lx3
Det sitter nog kolfiber reeds orginal. Men dom kan ju bli slitna för det (chipade kanter). Ta bort och kolla skick!
 
Nyheter
Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Back
Top