Kawa Z1000J -83

hej
har du bytt bensinslangen än ,blir säkert ett veck på den när tanken väl är på plats , ingen soppa ingen effekt ,
 
Såg nu att luftfiltergummina är väldigt hårda och svåra att få på plats riktigt. Kanske inte tätar riktigt, tror jag. Tjuvluft? Tänker iaf beställa nya. Soppaslangen ok. Inga veck eller blockerad.
 
Här finns det några tips. Kolla även Problem på halvgas.

http://www.braigasen.com/fullgas.htm

Hur ser tändstiften ut? Alla lika?

Stiften är gråa på mittelektroden. Alla likadana.


Vad innebär läckande chokekrets på denna? Choken verkar funka ok. Enda är att om jag drar ut den vid kallstart så rusar hojen så att jag får skjuta in den halvvägs för normal varmkörning.
 
På mina andra kawor ( Z1300 och Z1 900 ) så är de mellanbruna.
 
Stiften är gråa på mittelektroden. Alla likadana.


Vad innebär läckande chokekrets på denna? Choken verkar funka ok. Enda är att om jag drar ut den vid kallstart så rusar hojen så att jag får skjuta in den halvvägs för normal varmkörning.

Det finns två typer, ett luftspjäll som minskar luften i bränsleblandningen och en typ som ger mer bensin.
Mina Kehin har den förstnämnda och mina Mikuni har den sistnämnda.

Hur länge har hojen saknat de 40 hästarn? Kom problemet efter att hojen stått i flera år eller var det så när förra ägaren köpte hojen? Sedan 1985?

Gråa stift låter inte bra. För lite soppa. Mellanbrunt är bra.
 
Den gick fint när han ställde undan den runt 2013. Känns kanske som tjuvluft vid fullgas som magrar blandningen?
 
Den gick fint när han ställde undan den runt 2013. Känns kanske som tjuvluft vid fullgas som magrar blandningen?

Det kan det vara. Tomgången brukar bli hög och/eller att varvtalet inte går ner direkt utan ligger på 2-3000 varv.
Jag hade det problemet på min Kawa twin. Tätade med svart silicon för att testa. Det blev bra och det är tätt fortfarande. På en fyra kan det bli kladdigt.

Gick hojen fint 2013 så borde inte kamkedjan hoppat runt när den varit avställd. Gummi kan torka och förgasare kan gegga igen.
 
Varit med om liknande då jag av misstag gjort en kortslutning vid inkoppling av några extraljus på en likadan hoj, gick som vanligt upp till 3-5000 varv för att sen misstända nåt grymt. Visade sig att en lödning släppt i tändboxen(vilken kostade 900 pix plus moms -82)pillade ur siliconet på baksidan och lödde om och fyllde med nytt sedan var problemet löst, kan vara värt att kolla iaf.
 
Följande kollat och justerat / inställt enligt servicemanualen:
- Tändning kollad, stift nya, kablar uppmätta, kabelskor uppmätta 5kohm, förställning ok, kamtider ok, ventilspel ok
- Förgasare, nya munstycken, rengjorda, vacuumstyrning av trottlar ok, spjäll öppnar fullt och går lätt
- Bränslekran ok, nya bränsleslang till förgasarna, ny vacuumslang till kranen, flottörhöjd justerad ( var lite off )
- Insugsgummin ok, luftfilterbox nya gummin på g ( de gamla var 2 stenhårda ).
- Gaswire bytt o justerad.
- Impulsgivarna ( heter de så? ) håller 440kohm ( ok ).

Inte hunnit testa tänspolarnas funktion högspänning ( gnisttestare beställd ). I övrig håller de rätt impedans.
Ej heller hunnit kolla chokekretsen ( nödvändigt? ). Choke funkar normalt ok

Pust!:gnissla
 
bry dej inte om choke en mitt råd då den går perfeckt på låg o mellan ,samt normal tomgång,
 
Ihopskruvad och provkörd, efter att mkt varit isär och gåtts igenom igen. Nya luftfiltergummin monterade, samt nya vacuummembran installerade. De gamla stigarrören ( needle jets ) rengjorda och återmonterade. De nya hade något mindre hål ( de små på sidorna ). Tändförställaren kollad och uppsmord.

Nu varvar den ur upp till 8500rpm iaf. Dock med några små hack, men stor skillnad mot innan. Provkörning i +2 och lite sketchy väglag....:gnissla

Så då återstår väl en bänkkörning för att verifiera att effekten finns där? Vad säger du caca?
 
Last edited:
9799636C-5ADA-4C2D-8121-6C4AECFB3358.jpeg
Nu börjar de bli klara efter diverse renovering och uppfräschning.
 
Den blå går tyvärr fortfarande inte helt 100.....
Bluddrar och tvekar på 1/4-gas mellan 2000-3000rpm. :(
 
På en eller alla cylindrar? Slitna trottelnålar (fett) eller för kall omgivning (klent)? Skumfiltret (originaltypen) på min såg nytt ut men förintades på tre röda. Luftens ozon dödar skumgummi rätt snabbt.
 
Styrlås.

På min 1100:a sitter ett Neiman tvillinglås. Har lyckats borra ur det pga avsaknad av nycklar.
Men det verkar vara helt omöjligt att hitta sådant lås. Alla träffar på ebay visar vanliga Neimanlås med enkel cylinder.

Någon som vet var man får tag i ett?A496A996-7947-4D23-9A4A-F7A07D84F96A.jpeg
 
Sitter likadant lås på Z1300, Z1000J, GS550. Men av någon konstig anledning så ger alla sökningar bara enkelcylinderlås.....
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top