jöha1
Medlem
Enligt Haynes owner manual ska man mäta i tändhattarna och det har jag gjort nu och får 24,5 k ohm på båda! Men det saknas fortfarande lite till 30-40 som dom rekommenderar.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
View attachment 442027suzuki gsx 1100 ef -84. Olje tempmätaren är troligtvis sönder! Någon som har något liggande som skulle kunna passa?
Har pillat med min CV-förgasare till 1135cc motorn. Har några frågor:
Vad sitter det för originalmunstycken i den? De som sitter i nu är 128r, är dessa för stora/små? Anledningen till att jag undrar är för att hojen inte går riktigt rent, d v s, den varvar inte jämt utan tvekar när man drar på samt kommer massa smällar från avgasröret när man släppt gasen. Har rengjort och synkat förgasarna men utan resultat. Värt att nämna är att det är öppna filter på varje förgasare. Kan det ha något med saken att göra i och med att det är vakuumförgasare? Tyvärr finns inte original luftburk så frågan är om man kan få tag i en sluten gemensam burk för fyra förgasare och prova om minskat luftflöde hjälper? Vad heter denna typ av luftburk i så fall? Och slutligen har nån koll på vad modellbeteckningen är på förgasaren? Bifogar bilder nedan.
View attachment 444925
View attachment 444926
Nu har jag roat mej med att plöja denna 493-sidors mastodonttråd(det tog några veckor..), Min första tunga hoj för många år sen var en 1100E -82, och nu har jag halkat dit igen..
Det finns ingen vikbricka det är någon form av låsmutter!
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |