Katalysator erättare R1 04

  • Thread starter Thread starter MC Doktorn
  • Start date Start date
Fram med skruvmejsel och hammare. Sen slå ut "bikakan". Går på runt 2 min.
Funkar det inte bra sen får du dock köpa ett nytt orginal y-rör på ebay eller nåt.
 
R1-04 med Acrapović slipon enbart 159,6hk
R1-04 med Acrapović slipon och katersättare 159,4hk

Näe skall man ha mer effekt än original på en R1 är det helsystem som krävs!


@ Mr.R: det går att räkna på hur många fler hk det åtgår för att höja maxhastigheten 13km/h, och de är betydligt fler än minus 0,2 stycken. Skulle tro att det var andra faktorer än katersättaren som fick din hoj att gå bättre den där dagen.
 

majtii :tungan



måste/bör man mappa om insprutningen.

Absolut. Det är olämpligt av flera skäl att inte göra. Om det är ett typiskt bågeinsprutsystem, är det tänkbart att vridmoment t o m kan minska med ökad flöde.

Det absolut bästa är att mappa cylindrarna separat, men det ställer och andra sidan krav på portar i krökarna.

Källa: #Olsson# :)
 
Last edited:

Att exup finns där för att förbättra mellanregistret är till stor el bara bluff och båg, det är minst lika mycket för att klara ljudkrav. Där var någon brittisk mc tidning som bänkade med exup spärrad i olika lägen och fann att enda fördelen var att dippen vid 4kRPM var lite mindre.
 
på min R1 -99, så strulade min exup, så jag tog bort den & då fick jag en mer jämn effektkurva, än med exupen, som gav en hästspark vid 7-8 tusen rpm


så jag skulle tro att 04:an skulle bete sig likadant om jag tog bort den
 
Tog bort exupen på min R1-01, satt dit en 4-1 kollektor och tappade effekt i hela registret. Tmest mellan 5-6, sen var det en kraftigt effektökning mellan 7-8 men aldrig så mycket effekt som med exup.Därimot kändes det som hojen gick som faan..För först hade men klart mindre effkt men som sen steg snabbt..men som sagt mindre effek över hela registret..
 
jag har nyss rensat bort kakan i katten ...men hur går de på bes nu???
kollar dom halterna ens??
 
Det kollas som sagt inga avgasvärden på besiktningen, men frågan är varför någon lägger ned en massa arbete på att sabba/rensa katalysatorn :va
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top