Panos
Advrider
Blade 4-ever skrev:Så när blir första riktigt stora feta körningen i k-na ? Syyyyyger så förbannat i hojtarmen nu![]()
du är inte ensam om det

fan vill också köra


Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Blade 4-ever skrev:Så när blir första riktigt stora feta körningen i k-na ? Syyyyyger så förbannat i hojtarmen nu![]()
patexxx skrev:Tack för erbjundadet. Har skickat ett Pm till Bamsefar angående förarbetet. Cykeln e ganska nerplockad nu så det är ett lysande tillfälle. E inte färgen ganska dyr eller är det att det inte går åt så mkt?
Instabil skrev:Det får dröja åtminstonde två veckor då jag har lite saker i garaget som jag inte kan flytta just nu.
Jo färgen är dyr räkna med 1000:- kr litern och sen skall du har en bra grundfärg.
Av någon konstig anledning så är mc färg väldigt tunn att spruta och man måste lägga många lager för att det skall bli ett bra djup i färgen, grundfärgen nästan bestämmer vilken ton det blir på topfärgen, sen skall du även ha klarlack. så jag skulle tro att hela färgkalaset inkl. förtunning, härdare, mm, kostar runt 4500-5000:- och jag kommer inte att spruta din a kåpor.... jag lånar ut platsen mot en bra wirre..
Panos skrev:du är inte ensam om det![]()
fan vill också köra![]()
![]()
kanske bammse kan få ett bra pris på färg åt dig .. och det var mest en gissning men det hamnar nog åt det hållet.patexxx skrev:4000-5000, mmmm trodde visserliggen att färgen skulle vara dyr, men... får typ fundera på det. E å andra sidan sugen att köpa en K4, 5 eller en r1 - 06. Har lagt ner så mkt pengar på min nuvarande R1 så det är nog det som e det största problemet.
Har skickat ett Pm till han så vi får se vad han säger om det. Men det var ju schysst att du kunde tänka dig att låna ut dit garage.Instabil skrev:kanske bammse kan få ett bra pris på färg åt dig .. och det var mest en gissning men det hamnar nog åt det hållet.
förarbetet e ganska drygt kan ja säga.. å du varför i hel-ete svarar du inte på någon av dina telefoner??patexxx skrev:Har skickat ett Pm till han så vi får se vad han säger om det. Men det var ju schysst att du kunde tänka dig att låna ut dit garage.![]()
bamsefar skrev:du har pm
ogge18 skrev:Vafan är det med vädret i den här staun egentligen!?
Blir så jävla förbannad hehe... Någom som vet vart man byter däck billigast i Karlskrona??
//Oggland
Panos skrev:ute i det vilda tycker jag om vi ska grilla![]()
![]()
Men vart? Vet jag inte!! Nån som har förslag![]()
Spoox skrev:Tjenare,
kikar förbi lite här. Tänkte höra om det är någon av er som har koll på om de finns någon bra trafikskola här i karlskrona eller närheten som man kan ta mc kortet via, de flesta jag har varit i kontakt med tar ju ut sådan sa'tans priser för sina små "paket".. åke rman däremot till sthlm så kommer man ju hyffsat bra undan men vem vill upp dit om man absolut inte verkligen måste??
Panos skrev:fan vill också köra![]()
![]()
patexxx skrev:4000-5000, mmmm trodde visserliggen att färgen skulle vara dyr, men... får typ fundera på det. E å andra sidan sugen att köpa en K4, 5 eller en r1 - 06. Har lagt ner så mkt pengar på min nuvarande R1 så det är nog det som e det största problemet.
Har du fått tag i ngn cykel än?. Passa på innan dom stiger i värde.
Lobo Gixxer skrev:För å göra det krävs en hoj...![]()
Seså, slicka Majsan medhårs nu....![]()
ta lite porriga bilder på dig själv å skicka till kärringen så får du lite respons...Panos skrev:hojar får man tag på....men saknar lite cash
mmmm....va gött![]()
det har du gjort många gånger eller![]()
![]()
näfan...nu har jag gjort mitt där, det är upp till dom![]()
hittebarn skrev:ta lite porriga bilder på dig själv å skicka till kärringen så får du lite respons...
redan provat? lr gillar hon inte män??Panos skrev:hjälper inte![]()
hittebarn skrev:redan provat? lr gillar hon inte män??
Lobo Gixxer skrev:Förmodar att du då varit i kontakt med Trossö Trafikskola, men vet iofs inte om dom har några små paketlösningar.
Annars har dom bra rykte om sig iaf.
hondendär skrev:whhhiiiiiii......här kommer jag, är ny men hoppas jag är välkommen i gänget ändå!![]()
hondendär skrev:whhhiiiiiii......här kommer jag, är ny men hoppas jag är välkommen i gänget ändå!![]()
vi tar dom tillsammans med mina kraschkåpor....patexxx skrev:Har skickat ett Pm till han så vi får se vad han säger om det. Men det var ju schysst att du kunde tänka dig att låna ut dit garage.![]()
o whiiiii,här e juh jag.välkommen...hondendär skrev:whhhiiiiiii......här kommer jag, är ny men hoppas jag är välkommen i gänget ändå!![]()
bamsefar skrev:vi tar dom tillsammans med mina kraschkåpor....![]()
du medInstabil skrev:du har pm..
va det svart som ska blaskas på?inga probs...patexxx skrev:Har skickat ett Pm till han så vi får se vad han säger om det. Men det var ju schysst att du kunde tänka dig att låna ut dit garage.![]()
hondendär skrev:whhhiiiiiii......här kommer jag, är ny men hoppas jag är välkommen i gänget ändå!![]()
bamsefar skrev:Jag har nog ingen telefon...eller nåt....![]()
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra
Att köra motorcykel handlar... |
![]() |
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning
I samband med MotoGP-racing... |
![]() |
SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa
Sveriges MotorCyklister (SM... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
![]() |
TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025
Nu är det klart att världen... |
![]() |
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026
Norton Motorcycles förbered... |
GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025
Honda var tillbaka i Biarri... |
|
![]() |
En hyllning till mästaren!
Pressrelease från MV Agusta... |