Karbinhakar för allväderställ mfl.

Floki

Ny medlem
Gick med
22 Apr 2014
Ort
Göteborg
Hoj
En STOR plastraket.
Har länge letat efter något lämpligt att kunna fästa utanpå mc ställets fickor om man nu inte vill ha ner allt i dessa fickor och såg att Biltema säljer lagom stora karbinhakar i metallicfärgerna Grön, Lila och Röd som går bra att fästa i tex mc ställets blixtlåsdrag om hål finnes.Vad du sedan hänger i dessa är ju upp till den egna fantasin.

http://www.biltema.se/sv/Bat/Monteringsdetaljer/Karbinhake/Karbinhake-25152/

23u4duh.jpg
 
Öööh. Är det första april eller? Har du tänkt köra runt med en massa bös flaxandes runt stället? Köp en fransjacka istället.
 
Visst är det bra när folk tänker lite annorlunda ibland, men jag skulle nog rådgiva till en ryggsäck eller midjeväska istället. :näsblod
 
Det där är leksaker. Inga karbinhakar. Rena skiten. Duger inte ens att ha slängandes i dragkedjan i sin egen vikt då de kan lossa. Glöm.
 
Blixtlåsens löpare är det första som brukar paja på mina mc-kläder så jag undviker nog gärna att hänga saker i dom. Både för klädernas skull och för att slippa bli av med prylarna. Har iofs en D-ring på min allvädersjacka av någon anledning men den tänker jag inte hänga mer än möjligen ett liftkort i.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top