Kanske skulle byggt om R1:an

R1 racer

Stick i ögat!
Gick med
8 Mar 2003
Ort
Pannkakslandskapet
Hoj
En fet en!
Man kanske skulle byggt om R1:an

Ganska läckert bygge.
Förövrigt så finns framkåpan,underkåpa,sidokåpor och styre inkl anpassad styrkrona att köpa färdigt att smacka på :)
 

Bifogat

  • R1 street.jpg
    R1 street.jpg
    44.6 KB · Visningar: 169
R1 racer skrev:
2270350 Man kanske skulle byggt om R1:an

Ganska läckert bygge.
Förövrigt så finns framkåpan,underkåpa,sidokåpor och styre inkl anpassad styrkrona att köpa färdigt att smacka på :)





vart köper man det...?
 
Det finns nog inget som är mera bögigt än en "stylad" figther. :fakta

Det finns bara ett undantag där det är ok med kåporna väck, och detta är när motorcykeln framförs vid seriöst stuntande. :fakta
 
Rocky skrev:
2270396 Det finns nog inget som är mera bögigt än en "stylad" figther. :fakta

Det finns bara ett undantag där det är ok med kåporna väck, och detta är när motorcykeln framförs vid seriöst stuntande. :fakta
Jag tycker den var rätt snygg. Men jag är ju bög. :D
Isf tycker jag att radmotor och plast är mer fjolligt :tungan :pannkyss

/J
 
Ascool :fakta
Fast som sagt en lite mer nertonad design på lampn hade varit att föredra...

Finns sidokåporna även till andra hojjar eller äldre R1or ??
 
Supermoto skrev:
2270451 Ascool :fakta
Fast som sagt en lite mer nertonad design på lampn hade varit att föredra...
QUOTE]

Kan hålla med om lampan. Eller mer precist: jag gillar faktiskt formen på lampan men skulle tyckt det var snyggare om lampkåpan var ngt mindre så att man kunde se gaffelbenen ytterligare en bit upp. Synd att skymma dem fullt så mycket då just grova gaffelben ger ett muskulöst intryck tycker jag.
Men jag är nog lite old school i min smak kring hojar.

Som sagt jag tycker att alla vinklar sitter klockrent på den hojen, lampkåpans storlek är min enda kritik och det är ju en petitess. Kul när inte alla lackar sina steetfighters svarta!

/J
 
Tycker den var riktigt frän! Ser vass ut utan fjompiga kåpor. Radfyran drar ner intrycket dock... Inte någon vidare vacker motor att titta på. Heder åt folk som vågar strippa sina rettor ialla fall!!
 
En annan grej jag skulle gå vidare med under vintern (om jag var ägare till den hojen och dessutom hade lite pengar över) hade varit att överväga ett exklusivare och vackrare material till krökarna. Nu är de ju mycket mer exponerade än de var med originalkåporna varför (de ofta lätt ytrostande) originalrören kanske inte är snyggast längre. Nya rör i borstat rostfritt alt titan vore snyggt tycker jag. Motorn ser mer kraftfull ut med av hettan champagnefärgade rostfria rör tex.

Men jag är ju HD-mupp, snöar lätt in på skorstensfrågan! :)

/J
 
shit tycker det är synd o bygga om den där R1an sjukt fin som den är!!! kanske bättre o bygga om nån äldre
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top