Det är inte så enkelt att kylarlock eller slangen mellan kylare och expansionskärl är kass? Motorn blir varm, trycker ut ca 0,5 liter vätska. Motorn svalnar, suger i sig 0,5 liter luft. Lättare att mata ner vätska än suga tillbaka om tanken sitter lågt. Spruckna slangar däremellan på äldre hojar är inget ovanligt.
Provtryckning; Koppla en cykelpump på slangen till expansionskärlet, pumpa ett par tag.
Låter faktiskt som det vettigaste alternativet. Kan vara så att slangen vid kylaren inte sluter riktigt tätt. Ska köpa mig en ny och mjuk slang och montera dit. Den gamla kanske är lite väl hård. Den ser tät ut. men i själva verket kanske den tar in tjuvluft där.
Annars är det väl bara att krypa till korset och misstänka topppackningen. Å andra sidan, det går fort att byta den bara man bestämt sig!

Jag har ett vagt minne av att man kan köpa kylargastest på Biltema. Men jag hittar inte. Vad heter det egentligen?
Mats