kan man få en trummbroms på en Dt att ta bra?

DtKungen

Ny medlem
Gick med
20 Sep 2003
Ort
gunnilse
Hoj
två yamaha dt50mx
har moppe som ni kanske förstår. har funderingar att bygga om den så att den får lite mer supermotard stuk, men jag har försökt att dra upp den på framhjulert men bromsen tar inget, drog upp en Derbi Drd på framhjulet gick hur fint som hälst, men var inte så stilrent.


kan man få en trumbroms att ta bra? :confused:
 
De ska inte va nå problem!
du kan plocka isär den och så putsar du och gör rent allt sen häller du bensin/t-röd på utsidan på bromsbackarna eller vad de heter de som bromsar iaf och sen tänder du på!! funkar fin fint!ellr så köper du nya klossar/backar/belägg eller va fan de heter

;)
 
DtKungen skrev:
har moppe som ni kanske förstår. har funderingar att bygga om den så att den får lite mer supermotard stuk, men jag har försökt att dra upp den på framhjulert men bromsen tar inget, drog upp en Derbi Drd på framhjulet gick hur fint som hälst, men var inte så stilrent.


kan man få en trumbroms att ta bra? :confused:

http://mnforum.mine.nu kan du fråga allt som har med moppar att göra :fakta
 
Jag kunde göra stoppies med min DTmx, till och med slå över om jag ville :rock
Så nya bromsbackar kanske ?
 
Det brukar gå få DT-bromsarna att ta mycket bra (åtminstonde med tanke på att det är trumbromsar). Friska bromsbackar är självklart ett krav, liksom att bromstrumman inte får vara sönderrepad. Det vanligaste problemet när det gäller trumbromsarna på DT är nog helt enkelt att den axeln som pressar itu bromsbackarna går för kärvt - den verkar gå hur lätt som helst när man känner på den, men när man verkligen bromsar så går det för kärvt för att bromsen ska fungera bra. Alltså är steg ett att ta itu prylarna helt (axeln ska loss ur bromsskölden) och rengöra dom, och sedan se till att de rörliga delarna är rejält smorda med fett (inte olja). Detta brukar göra underverk, har iaf gjort det på mina mopeder.
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top