kan det vara ladd reläet som pajjat?

_bagarn

www.teamrackel.se
Gick med
20 Jul 2007
Ort
skellefteå
Hoj
ktm 450 exc -11 gixxer 1000 tyyrbo
kan det vara regulatorn som pajjat?

Jag skulle ut med min 525 å piska asfalten i dag i de sköna vår vädret.. MEN när jag skulle ha igång den var först batteriet alldeles dött, Sen så var de i de närmaste omöjligt att kicka igång den.

Provade rulla i gång den å den hoppade igång utan att tveka. Körde en bit å stannade hojjen och precis samm symtom uppstod, Fast jag hadde kört så va batteriet sten dött.. och jag fick rulla igång aset

Då till min fråga kan de vara så att ladd reläet pajjat och var får man i ett någorlunda billigt sådant??

Tacksam för svar
 
Last edited:
var det helt dött då du tog på knappen. eller orkarde inte startmotorn dra runt ?


startmotorn orkade inte runt. så absolut helt dött var de ju inte men nära inpå

eller är de bara batteriet som har kastat in handduken? för de va ju inte så bra före detta hände heller
 
har hojen stått länge med batteriet ( utan att laddas). batteriet gillar inte att stå en hel vinter utan underhållsladdning.
 
Ställ batteriet på laddning över en natt eller två. Hämtar det inte sej då så är det kass. Antagligen så orkar inte hojen ladda upp ett så urladdat batteri eller så tar det helt sonika inte emot laddning längre.
 
har hojen stått länge med batteriet ( utan att laddas). batteriet gillar inte att stå en hel vinter utan underhållsladdning.

nopp hojen har gått hela vintern med is däck.

ja får prova att byta batteriet å se om de hjälper
 
Lös lamporna på hojen? eller va det bara att startmotor inte gick runt som gjorde att du märkte att batteriet va urladdat? Kolla säkringen till startmotorn annars.
 
Lös lamporna på hojen? eller va det bara att startmotor inte gick runt som gjorde att du märkte att batteriet va urladdat? Kolla säkringen till startmotorn annars.


jo lamporna lyser(svagt). men de är inget med startmotorn för jag hör att den slår till, har funderat på de jag med..
 
Ja ok klickade det så e det ju inte säkringen, Då tippar jag att det e dags för ett nytt batteri jag med:tummenupp

köpte ett nytt batteri i dag och håller på att ladda det. Men det var då inget pris att bråka om på batteriet, betalade 360kr:) får se om de var de..
 
Nyheter
Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Back
Top