Rimligt eller ej, men tror du verkligen FB skär guld med täljkniv genom att försäkra sporthojar? Även om premierna är svinhöga? Tror knappast det, det finns ju an anledning till att vissa FB lämnar ifrån sig löjliga permier när man frågar pris. Det är deras sätt att säga, vi skiter i dig, du blir aldrig lönsam för oss.
Anledningen till att dom säger så är i mina ögon rätt tydlig, sporthojar är överrepresenterade i olycksstatistiken, dom körs oftast av yngre mer riskbenägna pojkar (som kanske lyckas bli män nån dag). Det wheelas, körs bombrepor och buskörs, klart som fan att olyckor händer. Dom skenförsäkras friskt och därför blir premierna in mindre än utbetalningarna. Dom är fulla av löjligt dyra plastkåpor som blir skrot bara hojen trillar vid korvmojen.
Som Bubbas säger, hojen i sig själv är inte det dyraste, personskadorna kostar en hel del.
Lägg sen till det otroligt stora svinnet av sporthojar (kolla bara Stulet/Upphittat) så förstår du att det kostar skjortan för FB.
Och dom tänker inte betala notan. Dom vill gå med vinst och vi får alla betala, vissa mer och andra mindre.