Kamera ist för backspeglar?

Perfekt för oss supermotardpiloter som juh mer än gärna kastar speglarna på elden, då dom ändå inte funkar i vibrationslandet.:D
 
Jag har en JVC DVD-bilstereo till salu som är alldeles ny och oanvänd
(KD-AVX2)
Den kan bl a visa film/video på skärmen på dess frontpanel och t ex visa video från en back-kamera. Det finns en ingång som man kan koppla till backljuset på en bil så att den automatiskt kopplar in back-kameran när man lägger in backen. Så den signalen kan man ju själv styra med någon strömbrytare om man använder den på en MC.
Så om man kopplar in den på en kamera baktill på hojen så borde man kunna "se bakåt" via den om man installerar stereon framtill inuti kåpan.
Men det är väl inte så mkt plats på en sporthoj för en bilradio i DIN-storlek kan jag tro. Mer plats på någon GoldWing eller liknande kanske.
 
Nyheter
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Back
Top