Kamera experter. SE HIT!!

Fixx

Hundförare
Gick med
9 Mar 2003
Ort
Eslöv
Hoj
hoj?
Vilken av dessa digitalare ska man välja??
Finns det någon liknande som har mer megapixlar?
 

Bifogat

  • kamera.jpg
    kamera.jpg
    112.1 KB · Visningar: 498
Jag skulle ha gått på Fujifilm. Panasonicen verkar vara en bra kamera den också men vissa saker talar emot.

Använder själv en Fujifilm FinePix S304 och är mycket nöjd. Tror till och med det är ungefär samma mjukvara. Enkelt men samtidigt avancerat.

Go for it!
 
Out_Spinner skrev:
Jag skulle ha gått på Fujifilm. Panasonicen verkar vara en bra kamera den också men vissa saker talar emot.

Använder själv en Fujifilm FinePix S304 och är mycket nöjd. Tror till och med det är ungefär samma mjukvara. Enkelt men samtidigt avancerat.

Go for it!

Jag har oxå en Fujifilm FinePix S304 och är nöjd med den.
Finns bättre kameror som jag vill ha men då blir tyvärr prislappen lätt dubbelt så dyr :gråta

Här e en del bilder som jag tagit med den:

http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?s=&threadid=16937&perpage=20&pagenumber=1
 
Har själv en Olympus C-4000 Zoom... köpte den från cyberphoto...
Den kostar ungefär som de du kollat på och fungerar jävligt fint tycker jag. Fler pixlar är det med. +att det finns en uppsjö av tillbehör.
:tummenupp
 
Panasonic?? Köp ett märke som inriktar sig på optik istället. Jag rekommenderar Olympus kameror personligen.
 
MHK skrev:
Köp en canon Powershot A70 istället, bättre på allt och samma pris!

Måste faktiskt hålla med här. Men det beror på vad du ska använda den till. För mig är det viktigt att kunna dra av ett antal bilder i snabb följd och det är nog A70:an bäst på i sin prisklass. Vill man ha något som är värre så får man lägga minst dubbla priset.

Hur akut är det med inköpet? Nästa vecka börjar fotomässan och det kommer att presenteras ett antal nya modeller. Det gör ju att gamla modeller kommer fasas ut och priserna dumpas. Har kollat upp dom flesta kameror som finns i den prisklassen så vill du veta mer kan du alltid PM:a mig.
 
Jag skulle köpte en Canon Ixsus 400. Den tycker jag verkar fin:)
Annars om man skall ha en halvproffsig är ju Canon G5 fin :crash
Men då kostar den det dubbla....

///M
 
Jag skulle köpa Ixus digital 2. Fick hem den för några dagar sen, den är kanonbra. 3.3 megapixlar. Finns en variant för lite mer pengar på 4.0 megapixlar. 3,3an är väldigt liten och smidig samt bra bild, zoomen är däremot inget att hänga i granen.
 
eisbaer skrev:
Panasonic?? Köp ett märke som inriktar sig på optik istället. Jag rekommenderar Olympus kameror personligen.

Kan bara hålla med, Olympus har bra optik.
Skall du plåta hojar på bana kan jag rekommendera så mycket optisk zoom som möjligt.

Kolla in Olympus Camedia C-720, med 8 x optisk zoom, 3,34 Mpixlar. Pris 3495:- hos Scandinavian Photo.

Tror att det är en sådan LasseB använder och alla har vi väl sett hans fina bilder på formet.
 
Sony DSC F717 tycker jag eller Minoltas kommande Z1.
Minoltan verkar mycket kompetent, med 10 * optisk zoom mm
 
Det man bör komma ihåg är att skillnaden mellan 3.X och 4.X MP inte är så betydelsefull såvida bilderna inte ska tryckas eller skrivas ut i stor skala. Desto viktigare är, som Canoly redan har påpekat, optikens kvalitet och omfång.

Det man ska titta på är optisk zoom, inte digital zoom. Den digitala är ingenting att bry sig om, då det bara är mjukvaran i kameran som förstorar upp bilden. Samma resultat fast med en högre kvalitet går att göra i ett bildbehandlingsprogram såsom Photoshop.

4x optisk zoom är det minsta som man kan leva med. Mindre än så och man har väldigt svårt för att få bra bilder om man inte kan gå väldigt nära motivet, vilket kan vara svårt vid tex. motorcykeltävlingar.

Jag ser att du har hittat Cyberphotos jämförelsefunktion. Använd den och jämför alla kameror du hittar i den aktuella prisklassen, Har du tveksamheter om någonting, fråga.
 
Nyheter
Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Back
Top