Pelle
Musteridirektör
Förstår vad du menar men om nu den som ska hjälpa mig med mina fel,vilka är många,är långsammare än mig,hur kan han och jag då veta att det jag gör är fel och han har rätt?
Han kanske skulle testa vad jag gör istället,vem vet,han kanske blir snabbare själv....
Det visar sig rätt snart. Säger tränaren "prova göra så här" och du kapar varvtiden med 1 sekund är han rätt ute. Tappar du en sekund var det fel. En bra tränare ger dig mer kapad varvtid än tappad. Det bygger på att tränaren kan se vart dina förbättringsområden finns, instruera dig och följa upp.
Ifall tränaren alltid ska vara snabbare än du kan du aldrig bli bäst.

Och,teori i all ära,utan praktik som går utanför de teoretiska ideérna så är det ju bara en mall hur någon vill att det ska se ut,inte en absolut sanning.
Precis, teori och praktik kompletterar varann. Det går aldrig att ta sig någonstans med bara det ena.