Körkort 2007

Om det går som jag har tänkt blir det en till bokstav på kortet denna sommar.
Har ju hojen, gäller bara att få köra den också.

Mvh J
 
wdac skrev:
2648353 hur är det med uppkörningen nu för tiden? är de garage vändning eller är de slalom istället? ja prova på både och när jag tog mitt kort, tycker nog garagevändningen var lättare :)
Ingen garagevändning längre utan lågfartsbana & högfartsbana (slalom + inbromsning)
 
Swedecat skrev:
2648536 Grattis! :tummenupp
Du slog mig med en poäng. :D

Nu har du många månader på dig att öva in säkerhetskontrollen inför uppkörningen. :)

Jävla sopa, 55 poäng bara :tungan
Grymt skönt det är att vara klar och bara koncentrera sig på körningen. Får väl köpa en hoj i vår som du verkar gjort, blir du inte frustrerad när den står o glor i garaget.

wdac skrev:
2648536uppkörning sker i slutet på mars eller?
Man är ju ganska sugen på att vintern rullar förbi fort så vägarna kan torka upp o sen så kan man ut o känna på gasen
 
Frasse Fräs skrev:
2648575 Jävla sopa, 55 poäng bara :tungan
Grymt skönt det är att vara klar och bara koncentrera sig på körningen. Får väl köpa en hoj i vår som du verkar gjort, blir du inte frustrerad när den står o glor i garaget.

Jo, vem blir inte frustrerad över det. Men jag tog körkortet våren 2006 och har redan hunnit med flera hundra mil. :D
Så hitills har jag haft mer nytta av mina 55 poäng än vad du hunnit ha med dina 56 poäng. :yoparty

Som sagt, lycka till alla som ska fixa kortet 2007. :tummenupp
Ett speciellt lycka till får Motin. :pannkyss

Edit: Sedan när ni har kortet ska ni åka på första bästa Broms&KurvKurs som SMC anordnar. Då får man lära sig hur man kör motorcykel på riktigt och alla andra saker som inte hinns med på trafikskolan. :Bugar
 
Last edited:
Jag är på gång, har varit sugen i många år men aldrig fått tummen ur! Det ska bli jäkligt kul!!
 
Lycka till alla inför 2007...

Inget känns bättre än att ligga i 200 med klarblå himmel och 26 grader...:D

Allt hojfolk kring rosenhill på sommaren...
Alla onsdagsrace...

MUMS !!!:yoparty :yoparty :D
 
Mr Magsnus skrev:
2648653 Ska ta kort så fort det går, nån som har koll på när de första uppkörningarna är?

Jag ställer samma fråga och passar på i samma veva att undra när på ett ungefär körskolorna börjar med lektionerna?
 
Last edited:
Jag ska ta A1 våren 2007. Wish me luck :näsblod










:yoparty
 
Jag snackade med en körskola i märsta som börjar med mc-lektioner 1 april, såvida väglaget tillåter.
Då jävlar ska det övas, ska ha lappen i mitten av maj SENAST.
 
H4 skrev:
2648713 Jag ställer samma fråga och passar på i samma veva att undra när på ett ungefär körskolorna börjar med lektionerna?

Början på april började dom här i Falköping iaf, men se till att boka så långt i förväg som möjligt. Jag var nere på trafikskolan i februari och skulle boka, då va hela april så gott som fullbokat. Va ute i tid! :tummenupp
 
Jorå... köpte hoj i höstas och har hunnit övningsköra endel innan snön kom. Blir teori under vintern och sedan ska jag försöka köra upp till våren. Det tråkiga med att bo i norrbotten är ju bara att snön ligger kvar på vägarna till mitten av juli =).... nästan iaf.. nä men slutet av april så borde man väl kunna ta sig ut på vägarna igen!

Lycka till alla ni andra!
 
Jag kommer att ta tag i det så fort skolorna öppnar. En intensivare är jag lovad och teorin är avklarad för länge sen :tummenupp
 
Direkt efter bilkörkortet är tagit blir det MC för hela slanten :).

Hur tränar man privat på konbanorna egentligen?, antar att körskolorna lackar lite om man använder deras. :D
 
Själv tog man AB korten detta året. Fyllde 9maj gjorde teori provet den 10 körde upp den 11 och vipps hade jag kortet för B sen dröjde det typ 3-4 veckor och jag hade A kortet också! Jag blev en legend på Trafikskolan det är inte alla som klarar av det nu förtiden:D :tummenupp :yoparty :yoparty :tummenupp :D
 
jag ska också fixa a kort direkt till våren. teorin ordnas nu under vintern. hann övningsköra drygt 25 mil i somras så körningen ska nog inte vara några problem..kan det bli sommar snart!!
 
Nyheter
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell

Screenshot Titta bakåt u...

Nya Ducati Multistrada V4 Rally

Pressrelease från Ducati (B...

MV Agusta bekräftar ny Brutale

MV Agusta har avslöjat en d...

Yamaha rekordsatsar på GGN

När världens största enduro...

Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan

Screenshot När Buell för...

Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h

Den brittiske stuntföraren ...

Stora Motorcykelkatalogen 2026

Nu har vi öppnat förbeställ...

Nya Panigale V4 R: Ducatis nya högfartsvapen

Nya Panigale V4 R har senas...

Vilken otrolig comeback!

Spanjoren Marc Marquez full...

Indian slår rekord på Bonneville Salt Flats

Ända sedan INDIAN MOTORCYCL...

Back
Top