Köra upp med vanliga jeans?

Jag bestrider inte huruvida det är så, bara huruvida det är rimligt.
Jag gissar att detta tvång med skyddskläder utöver hjälm rimligtvis främst har med manöverbanan att göra. Till skillnad från trafikdelen så ska ju aspiranten visa prov på en slags teknisk skicklighet under lite svårare övningar. En tajt slalombana i 50km/h med tajt vändning och tillbaka igen; kraftig inbromsning från 70 och 90. Ges rikliga möjligheter att köra omkull här.
 
Nu vet jag inte hur någon av dom kängorna såg ut, men generellt sett är det kross och vridskador som drabbar fötter, och då spelar sulan betydligt större roll än själva lädret.

Jo, men som jag sa...de stövlarna de tyckte var ok var av tunt länder. Man kunde rulla ihop dem som en pannkaka, inkl sula. Mina vandrarkängor var höga o rock solid.
 
Tycker det låter konstigt, har han full utrustning förutom byxorna anser jag inte att han skulle ge ett oseriöst intryck. Bara det faktum att han har ryggskydd talar ju om att han bryr sig. Det är inte många customknuttar som kör med det.
 
Last edited:
Misstänkte nästan att det inte ens är tillåtet att köra upp med vanliga jeans.

....förutom att det är korkat. Och fult.

Sätter din kompis ned foten på fel ställen kanske det är krypkörning som ska tränas, inte fundera över munderingen.:tummenupp
 
Förra året lyckades jag köra upp utan att ha ryggskydd. Körskolan hade råkat ta ut ryggskyddet ur jackan och kontrollanten kollade aldrig upp detta så ja bara gled igenom, Men som alla andra säger så kommer han neka med vanliga jeans.
 
Förra året lyckades jag köra upp utan att ha ryggskydd. Körskolan hade råkat ta ut ryggskyddet ur jackan och kontrollanten kollade aldrig upp detta så ja bara gled igenom, Men som alla andra säger så kommer han neka med vanliga jeans.


En körskola som har ryggskydd som sitter i jackan?!?!?
Seriös skola....
 
Jag har varit handledare ett antal gånger. Vid samtliga uppkörningar så har kontrollanten kollat klädseln.
Flera av dem har fått en vänskaplig klapp i ryggen. Gissa varför.....
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top