Köra motorcykel på Nya Zeeland - någon som testat?

El Torpedo

Ny medlem
Gick med
17 Nov 2003
Ort
Lund
Hoj
VTR Firestorm
Jag och en polare planerar att åka till Nya Zeeland i början av mars -07. Förutom bad och :tuttar tänkte vi passa på att hyra motorcykel och glida runt på de kurviga vägarna längs kusten. Vi har googlat lite och det verkar inte vara några problem att hitta uthyrningsfirmor, däremot var väl inte priserna riktigt vad vi hade hoppats på. Men smakar det så kostar det och en vecka i sadeln lär det väl bli i alla fall. Har hört av kompisar att det ska vara väldigt fina vägar för mc-körning, framförallt då västra sidan av sydön.

Är det någon som har testat detta och kan dela med sig av sina tips? Vad bör man tänka på, finns det några fällor etc? Tips på uthyrningsfirmor med bra priser mottages också tacksamt.
 
Har tyvärr inga bra tips, funderade även jag på hyra hoj när jag var där i vintras, men blev lite avskräckt pga kostnaden. Finns dock grymma mc-vägar där som sagt... :yoparty
 
Som alltid när det gäller att hyra utomlands; Försäkring!

Se till att teckna något sjysst avtal med uthyrningsfirman, och se även över vad du har för skydd hemifrån om något händer.. Så man inte står där med fälgarna i diket och kolven i hand.. "häpp"

Lycka till!
 
Nyheter
Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

HJC stärker kundrelationen

Pressrelease från HJC Helme...

Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Back
Top