Köpt båge idag.

Blir så här nu.
Jag försäkrar den på mig, salus ansvar, 6800:-/helår helförsäkring. Sedan får vi se vad som händer till vintern om den bytar ägare ;)
Kan heller inte ställa av den, var visst bara Folksam som hade det kvar, räckte att jag ringde och sa sporthoj så fick jag en rejäl utskällning. Jävla pack.
Länsförsäkringar reggade bara på ursprungseffekten, 40lax. Synd, hade garanterat tagit dem annars.

Snubben från Insplanet ringer upp snart igen, skulle jämföra priset på trafik och halvförsäkring med, men det troligaste är att jag väljer helförsäkring.. Skulle jag kvadda hojen är det tråkigt att sitta där utan cash...

Ang försäkring på någon annan.

Har en kompis som hade försäkringen på sin pappa. Hojen blev stulen och försäkringsbolaget begärde in alla papper. Han skickade in allt utan att tänka efter. På kvittot stod hans namn, inte hans pappa. Ingen försäkring.

Har även hört talats om ett annat fall. Killen hade hojen försäkrad på sin mamma. Han klota. Försäkringsbolaget gjorde hembesök och frågade efter mammans utr samt lite frågor typ hur växlarna var placerade. Ingen försäkring.

Det är dyrare att betala mindre för en försäkring som inte gäller än dyrare för en som gäller.

Varför chansa?

Vet inte om du läst igenom trådens sista sida, men att sätta den på morsan och sedan köra utan tillåtelses var/blev uteslutet ( kanske inte skrev det så tydligt ibörjan ).. Så de senaste siffrorna på morsan var om jag också skulle vara tillåten att köra.. :)
 
Last edited:
Ang försäkring på någon annan.

Har en kompis som hade försäkringen på sin pappa. Hojen blev stulen och försäkringsbolaget begärde in alla papper. Han skickade in allt utan att tänka efter. På kvittot stod hans namn, inte hans pappa. Ingen försäkring.

Har även hört talats om ett annat fall. Killen hade hojen försäkrad på sin mamma. Han klota. Försäkringsbolaget gjorde hembesök och frågade efter mammans utr samt lite frågor typ hur växlarna var placerade. Ingen försäkring.

Det är dyrare att betala mindre för en försäkring som inte gäller än dyrare för en som gäller.

Varför chansa?

hörde från en kopis att Elvis lever
 
Last edited:
hmmm jag ska nog sluta med o hänga här på sh...särskilt när man har ett humör som jag....bli yxtokig o skita arg när folk inte fattar när man skriver eller talar om för dom vad som gäller o vad som e rätt...

hörde från en kopis att Elvis lever

Välkommen till Helsingborgsdelen av forumet. Här är vi trevliga och glada, hjälper varandra och har roligt tillsammans.

:hej
 
Käften på er nu! Hojen startade på första försöket!
Något å tänka på nu då, starta upp den och låta den gå på choken 2-3min för få upp värmen, sen dra iväg när hojens varv inte gårupp å ner som den gör ibörjan.
 
Pass på! Mycket snutar ute i byn!

Jag blev stoppad, men damen var trevlig och snäll. :)

Fick åka hem å sätta på skattemärket bara...
 
Ska jag tänka på, är tveksam om mitt däck är godkänt.. måste beställa hem ett så snart som möjligt! Behöver ändå ut i Påarp.. byta olja och bromsvätska hade heller inte skadat..

Träffade förresten Wivi, på andra sidan av järnvägsgatan, så vände om å körde ikapp henne :D Tyckte väl jag kände igen hennes blåa honda :D

Nä, äta lite nu så får man dra ut en sväng till sen! Hör av er om det är någon som ska ut! :D
 
:7peta Behöver du ett bakdäck pronto, har jag ett superduper Bridgestone BT 016 R 180/55-17 för 1720kr + montering. Jag kan även hjälpa dig i helgen om du vill.

0704-180228
 
No worries mate!
Sitter här efter 2h 30min tills åkande med en kopp te i handen, sällan jag dricker det men idag var det fan riktigt gott! Måste köpa något för skydda halsen..

Man dricker inte TE, man dricker KAFFE! :fyllisar
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top