Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

wannagofast skrev:Hmm.. när jag köpte min 125a (DT125LC -86) så var det lite "krut" i minstingarna!!
Tror det var ca 23hk då, men nu?? Synd att klassen "dog".. vi hade j_vligt kul.. (född -69)..![]()
Husqvarna



fast_aprilia_rs skrev:bla bla bla..
Soulflylost skrev:Btw solid.. jag tror att jag har kommit på vad ''solid snake'' betyder![]()

Soulflylost skrev:Btw solid.. jag tror att jag har kommit på vad ''solid snake'' betyder![]()

hur erfaren är du av motorcykel åkning? har du kört moppe innan?Frida- skrev:Vad ska man köpa? honda cbr 125r eller en nsr 125?
Bra/dåligt med respektive hoj?
Tack på förhand![]()
Grappy skrev:Håller med Lundgren, men sen att alla säger att den är så liten kan jag inte hålla med om. Den ser lite mer "slimmad" ut, jag har bilder där en NSR och en CBR står bredvid varandra, och det är mest tanken och bredheten på kåporna som gör NSRen "större"
Men vill man ha en motorcykel som man inte behöver meka med, som drar lite bensin m.m och ändå skall köra strypt så väljer man CBR125, Den har även 5års garanti.
Vill man däremot ha en motorcykel med lite mer drag i, som du också troligtvis behöver meka mer med så väljer man NSR125.
Välkommen hit![]()

Skulle inte vilja klaga på att cbr:en har så grymt dåligt acc men. Jämfört med min så låg min kompis nsr och min ganska lika på accet, han drog mig när vi kom upp i de högre hastigheterna och när han nu sålde den och köpte en cbr så har jag jämfört dem med. Min vinner ju i accet men inte så in i helvete. Nu är ju min kass drevad visserligen men.Kronen skrev:asså... jag tror CBR passar bäst till en brud om jag få vara ärlig.. det som helvete me den är: fett dåligt axx. .och man får trimma den som fan om den ska gå någolunda bra..
Hon kanske gillar hastighet med vet du!Nähä är det skillnad på cbr och nsr.Kronen skrev:en jag vet som har CBR här om kring försökte axxa sin som fan efter en sväng en gång i höstas jag drog förbi han som ingetting med CRMen. (Gondala) 150cc större fugge effektsystem och hela kittet har han på sin. drevningen kan ju göra en del.. jag hade 13/40 på CRmen då. Jävla vikket stick!
+ att det är ganska stor skillnad mellan NSR och CBR. NSR = 2t och CBR = 4t
bättre stick i en 2tare....
Är det tvåtakt på den ena och fyrtakt på den andra.
Aja tack för upplysningen iaf.
Mr EmCom skrev:den som säger att det inte är sexit med brudar som kör "cross-moppar/125r" har inte rätt inställning...
![]()
Mr EmCom skrev:köp en dt istället.. den som säger att det inte är sexit med brudar som kör "cross-moppar/125r" har inte rätt inställning...
![]()
'
|
Steve McQueens Scott Squirrel till salu
Detta Scott Flying Squirrel... |
|
|
|
Dags för Strängnäs Bike Show!
Sista lördagen i augusti är... |
|
|
Bikeweekend på Kjula denna helg
Den 22-23 augusti är det da... |
|
|
Motorcycle Inferno #8
Den 5 september blir Laxhol... |
|
|
Tiotusentals körde Mälaren Runt
Lördagen den 15 augusti gen... |
|
|
Mälaren Runt fyller 40 år
Nu på lördagen den 15 augus... |
|
|
Steve Holcombe klar för GGN!
Pressmeddelande 2026-08-10 ... |
|
|
Nya Chief Vintage Sturgis
I samband med 86:e Sturgis ... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |
|
|
Missa inte Bikes sommarnummer!
Innehåll Bike powered by... |