Köpråd och kommer KTM sluta med enstånkor 2018?

Ju lägre vikten är, dessto lättare är det att flytta på vikten.
Det betyder att ju mer som är lastat på hojen, dessto mindre blir vibrationerna.

Det är väl mer så att det krävs mer energi för att flytta en större massa lika mycket, så vibrationerna är fortfarande kvar men har lägre amplitud.
Om man nu inte lyckas få till det så att man får en självsvängning i rätt frekvenser som faktiskt släcker ut vibrationerna nånstans, men det låter svårt.
 
7d0b1f85b6933f5c1fb324c40d8f2a72.jpg
Fan så snygg!
 
Vissa varvtal avger viss typ av vibration och för långåka på transportsträckor upplever jag beroende på utväxling såklart att det är bekvämare att peta ned en pinne och ligga på högre varvtal på 701 2017.
Dom här hojarna mår bra av lite mer varvtal :tummenupp

- - - Updated - - -

Tackar!
 
Som ovan nämner, höga varvtal är nästan ett måste. 690 är näst intill "okörbar" under 4000rpm. Går som bäst när man närmar sej 5-6000rpm. Ligger 701 under samma spann?
 
Kör aldrig mer än en timme i sträck, tycker det är skönt o ta ett stopp o sträcka på benen. Dock kan man bli lite öm i röven när man kört 12-15h med ett kort <5 min stopp varje timme. Detta oavsett, enstånka, twin eller tripplar. Tror det mer är en fråga om inställning till hojåkningen, ser man en GW som det optimala transportsättet så vibrerar väl det mesta, har man tillbringat 18h på en endurocykel så känns det mesta som bekvämt under en 35-40 mil.
 
Har en 701 -17 vibrationerna i den är inte nämnvärt värre än i min xt1200z jag hade innan.

Skickat från min SM-G930F via Tapatalk
 
Om extravikten är skruvat fast i ramen möjligtvis.En degklump bakom styret sittande på sadelskummet dödar inga motorvibrationer.

Men vibrationerna kanske dör i degen ! :)

Nja läser man tråden har tydligen KTM byggt om motorn så de senaste modellerna vibrerar betydligt mindre än vad de gjode på t.ex. KTM 690 årsmodell 2014. För kollegan som fick nog efter 2 x 30 mil dagsturer gjorde det sommaren 2014 om jag minns rätt.
Och kanske på en ännu äldre Kåtte.
 
Last edited:
Sen påverkar väl typ av körning en del.

Hade en 660 (som enligt många vibrerar en hel del) och aktiv körning på 20 mil var inga problem men transportsträcka på motorväg i 2 mil var sådär.
 
Sen påverkar väl typ av körning en del.

Hade en 660 (som enligt många vibrerar en hel del) och aktiv körning på 20 mil var inga problem men transportsträcka på motorväg i 2 mil var sådär.

Jag är beredd att hålla med om detta :) även om jag tyckte 20mil aktiv körning var överkant för mej på den hojen så håller jag med :)
 
Eller bara man up och sluta lipa att hojen vibrerar mer än soffan hemma sen kör på bara? :7peta

Till ts, jag hade valt 701 av dom du listade, främst för att den är snyggast :tuttar och den funkar i skogen eller på vintern med
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top