Köpråd 125:a

skier

Ny medlem
Gick med
23 Apr 2015
Ort
Borås
Hoj
Ingen för tillfället
Tjenare, håller just nu på att ta A1 kortet och är troligtvis klar med det inom 2 veckor. Men har inte hunnit skaffa mig en hoj än. Någon som har några förslag? Vill inte ha en 2-taktare eftersom jag hatar att lukten fastnar så förjävligt. Vill helst ha något som både är roligt att köra och samtidigt pålitligt, dvs inte går sönder en gång i veckan.

Länka gärna till blocket annonser ifall ni ser något fint. :)
 
Om du inte har något emot att det inte alltid går så fort eller att hojen ska se stor ut kan jag rekommendera Honda cbr 125 r. Den är väldigt liten utseendemässigt. Brukar ligga runt 15 tusen på Blocket för de lite äldre. Om du är villig att betala mer kan du får en som är nyare, årsmodell 11 och framåt. Dessa har annan design och ser större ut.

Edit. Yamaha yzf 125 eller mt 125 är också några alternativ. Offroad eller supermotard 4-takts 125:orna är inga höjdare då de har runt 10 hästar.
 
Last edited:
Nyheter
Sportsterbygge i nästa nummer

I Allt om MC nummer 8 komme...

Dags för gräsgasa hos Hydet

Den 1 augusti kör Hydet MC ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Back
Top