Köpa Xenon-konvertering till Kawa ZZR 1400?

Gollum

Idrott luktar svett...sport luktar bensin!
Gick med
5 Jun 2007
Ort
Haninge
Hoj
BMW K 1600 GT
Köpte Xenon-konvertering till Kawa ZZR 1400!

Tjena,

Jag vill konvertera hel- och halvljus på min Kawa ZZR 1400 07:a till xenon, men har ingen aning vad för konverteringssats jag ska köpa?

Idag sitter det

- 2 st 12v 55 W (H11) som halvljus
- 2 st 12v 55 W + 65 W (H9) som helljus

enligt manualen. Det är alltså 4 st separata lampor totalt. HID, Bi-Xenon eller vad, ja jag fattar inte dessa begrepp som ni märker :va

Nån som kan rekommendera vad jag ska köpa eller vart jag ska vända mig? Ebay svarar ni säkert, kanon...bara jag vet vad jag ska leta efter som sagt :tummenupp

:Bugar
 
Last edited:
Köpte Xenon-konvertering till Kawa ZZR 1400!

Ja hojen ser absolut ut att behöva lite bättre lysen. Kolla på http://www.xenonkungen.se/

Som vanligt riktigt bra tips från dig Sydney, tackar :tummenupp

Jag gjorde som du sa, beställde en Xenonsats halvljus för bil, H9 på 6000K, och jag behövde inte ens montera de extra röda kablarna som medföljde (om lamporna inte får tillräckligt med ström) för direktkoppling till batteriet...det funkade ändå :banana 1300:- på faktura och leverans inom 48 timmar fick jag, Xenonkungen har ett bra namn, dom levererar kungligt snabbt & bra Xenonsats var det samt lätt att installera.

Så här blev det:

Endast halvljus...
IMG_1348.jpg


Halv och helljus...Xenon-halvljuset är så starkt att heljuset nästan försvinner, nu är dock skogen väldigt nära så det syns säkert bättre på landsväg m.m.
IMG_1349.jpg


Endast halvljus, i gatbelysning...
IMG_1350.jpg


Halv och helljus igen, i gatbelysning...
IMG_1351.jpg


Nu ska jag beställa samma Xenonsats till helljuset & skruva in också, lagom till hösten. Då det är 4 st separata lykthus på min hoj, så blir det riktigt bra tryck i belysningen, samt att Xenon drar 33% mindre per lampa, och med 4 st lampor utbytta så sparar jag 132% ström på hojjen, det bör ju inte vara helt fel tycker jag. Jaja, min matteformel kan säkert nån av er slå ner på, be my guest i så fall :krama
 
Synd bara att du inte kan besiktiga med Xenon (måste finnas nivåreglering, samma som bilarna har), och snuten är grininga det blir ombesiktning om du blir stoppad... Argumentet att vi syns bättre biter inte, har provat.
 
Synd bara att du inte kan besiktiga med Xenon (måste finnas nivåreglering, samma som bilarna har), och snuten är grininga det blir ombesiktning om du blir stoppad...

Jag vet, men jag tar risken - för att synas bättre som du själv påpekar, och så ser jag ju bättre själv...
 
*/ ?>
Nyheter
Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Back
Top