Köpa svets Bra elr dålig

Alex.J

....
Gick med
28 Sep 2003
Ort
Skåne
Hoj
Hojlös :(
Ska köpa mig en svets snart och har hittat en Esab 150 mig vad tror ni räcker den för att svetsa lite ljuddämpare tunnare plåt mm det är min lärare som har använt den till att svetsa bilplåt mm han sa att det skulle räcka för mig med en sådan vad tror ni :va :confused:
 
Alex.J skrev:
Ska köpa mig en svets snart och har hittat en Esab 150 mig vad tror ni räcker den för att svetsa lite ljuddämpare tunnare plåt mm det är min lärare som har använt den till att svetsa bilplåt mm han sa att det skulle räcka för mig med en sådan vad tror ni :va :confused:

Är det yrkeskola så vet nog din lärare vad han pratar om, i vilket fall som helst har han ju själva svetsat med den och då vet han nog med att den räcker till.
Skulle det vara helt galet så känner ni ju varandra och kan säkert göra upp.
 
Vi har haft en jäääättelång diskussion med en hel del goda råd (tror jag) runt svetsköp här:
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?t=20602

Personligen är jag förälskad i de där orangea maskinerna men du borde väl provkör härken i plåt upp till minst 1,5 (gärna 2-3 mm) och se vad du tycker själv. Det är ju ändå du som ska använda den.
 
Jo han vet vad han pratar om men ville höra andra åsikter med. Jag vet att den andra tråden finns men efter att läst alla inlägg blev jag hel snurrig PLUS att den var helt död jag vill ju gärna ha svar detta året. Jag har kollat runt på Kemppi (dom oranga) men nu blir det en Esab (dom gula)


ALEX.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top