Är det nån idé? Finns det en vettig chans att prova grejorna så men vet vad man får? Är det så mycket billigare? Lelles skulle ha 10%. Men men. Ska man ta med sig pengar eller? vilket dag är bäst att åka på?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
cRoC skrev:Hjälm däremot, måste nästan vara värt? Inte mycket som kan falla sönder på en hjälm![]()
Jonte VSB R-T skrev:Är det nån idé? Finns det en vettig chans att prova grejorna så men vet vad man får? Är det så mycket billigare? Lelles skulle ha 10%. Men men. Ska man ta med sig pengar eller? vilket dag är bäst att åka på?
Bj skrev:Köpte araihjälm på "lilla" mc-mässan i sthlm ifjol.
Tydligen är det en hel del som kan falla sönder på dom i.a.f. jag hade "turen" att få ny via försäkringen då min hoj blev påbackad.
Men polaren som också köpte samma hjälm har precis samma problem, visirlåsningar som lossnat, hela högra visirinfästningen + täckkåpan också sönder, precis som hände på min också.
Tilläggas bör att hjälmarna aldrig behandlas illa eller på nåt sätt "slit och släng" tvärtom.
Verkligen märkligt då alla lovordar Arai, tyvärr är dock min erfarenhet av just Arai inte det bästa.
Jonte VSB R-T skrev:Är det nån idé? Finns det en vettig chans att prova grejorna så men vet vad man får? Är det så mycket billigare? Lelles skulle ha 10%. Men men. Ska man ta med sig pengar eller? vilket dag är bäst att åka på?
fogerty skrev:Precis, 10% är aldrig nåra problem att snacka till sig, bättre att köpa hos sin lokale handlare med om det är nåt som är fel etc![]()

cRoC skrev:Okay, men hittar jag någon hjälm som sitter bra och är lite fräck för ett bra pris slår jag nog till ändå. Någon sorts garanti måste det väl finnas?
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |