Köpa olja

målaren63

Medlem
Gick med
1 Jun 2013
Ort
Jönköping
Hoj
KTM 1290 Adv S 2017
Tänkte byta olja på bågen innan jag ställer in den, har hört gott om Q8 SBK RACING SAE 10W-50. dock kostar den ca 180:- litern på macken. Om man köper 20 liter på Swedol så får man den för 1425:- eller ca 72:- litern:tummenupp
Är det några som vill dela på en 20 liters dunk, 5 liter per person är väl lagom.
Då har man lite att fylla på med under säsongen.
Finns det intresse så hör av er.
 
SBK är bra grejer. Jag köper gärna in mig på 10 liter, då kan gixxern få sig två byten och cbr:en en slurk med :)
 
Då är det bara att handla, jag åker ner till swedol på Måndag och kollar att dom har oljan hemma annars beställer jag. Jag kan lägga ut pengar så länge så tar vi det sen. Är det fler som vil ha så säg till, då köper vi 20liter till. Ha det gott
Ps Försök fixa någon lämplig dunk, jockesurf kan ju ta dunken det kom i.
 
Tror OK/Q8 har samma pris på oljan om man beställer 20l så om inte Swedol har och kan fixa inom rimlig tid så kan OK/Q8 de. funderade på att beställa på macken i Hka.
 
Har ni inte servat era hojar nyligen och planerar oljebyte så gör det så fort som möjligt. Motorn mår bra av att stå över vintern med ny olja som inte tagit upp kondensfukt (vatten) i sig. Mkt bättre än att stå med gammal olja.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-Mässan närmar sig!

På årets stora motorcykelmä...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Nya idéer för tvåtaktsmotorn

Kawasaki har lämnat in en p...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Custom Motor Show satsar på över 100.000 besökare

Custom Motor Show ställer ä...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Den 3-5 juli slår vi upp po...

Gotland Ring Bike Week 2026, förlängt Early Bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Gotland Ring Bike Week 2026, early bird erbjudande!

Boka din plats på Gotland R...

Förarkurser på Nürburgring

Nu är datumen för båda föra...

Brembo presenterar TrackTribe

Brembo presenterar TrackTri...

Back
Top