Köpa gasvajer på metervara

bosse-l

Gudomlig sporthojare
Gick med
3 Aug 2016
Ort
Överkalix
Hoj
Kompressormatad Honda CB250N, Triumph Thruxton 900 -13, Kawasaki KLR650 -99, Suzuki GSX750ES -83, Honda CB400N-82, Honda CB250N -79, Honda CB250N -81
Vad köper man vajer, ytterhöljen, lödnipplar, ändhylsor justerskruvar och sånt? Måste göra ny gas och returvajer till förgasaren på lill Hondan då den ska kompressormatas.
 
Rinab verkade ha det som behövs för att göra nya gasvajrar anpassade till Mikuni förgasaren som ska användas, nu är det beställt.
 
Kollade BAS motor men det var nåt jag inte hittade där.

Grejerna har i alla fall passerat Sundsvall med Bussgods, så med lite tur kommer dom idag eller morgon. Tyvärr har jag fått rosfeber så jag kan inte gå utan kryckor och det göf jävligt ont så att göra gasvajrar lär inte hur som helst bli av närmaste dagarna:huvet
 
Ett besök hos närmste cykelverkstad kan råda bot på vajerbrist.
Iallafall om det är en cykelmek av den "gamla" skolan. Varjer och höljen på metervara, i stiliga bruna pappkartonger...
 
En till fråga om vajrar, haf gjort nya vajrar, beställde samma dimension som original vajrarna var. Men då jag klippte vajrarna så visar det sig vara ett teflon linkande "rör" inne i vajern. Nån som vet om man kan köpa såna "insats rör" på metervara?

Tog och använde det gamla röret på den vajer som jag fick göra lite längre flr att den skulle nå den nya förgasaren, teflonröret ändå inte vad vajerns fulla längd i original vajern.
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top