Köpa busig V-twin för 30k

Spiidfriik

Too much is just enough!
Gick med
3 Dec 2010
Ort
Piteå
Hoj
2002 Aprilia RSV Mille R
Tjena
Jag har återfått mitt hojintresse efter några års "vila". Har tidigare haft Buell (2st S1W och en XB9) och vill gärna ha en igen, men börsen säger annat. Nu är jag inriktad på RSV Mille med VTR och TL som alternativ. Jag kör som ett svin och är hård mot materialet. Dock bara gata, duger inte till att svänga på allvar.
Synpunkter?
Råd?
Andra lämpliga hojar?
 
TL'en är skoj hoj :D betydligt råare än VTR. (antar du snackar firestorm).

Aprilia ska ju vara riktigt bra hojar (ej testat själv) dock verkar det ha sjukt långa väntetider på reservdelar, Finns ju falco med.
 
Har kört både TL och Mille. Millen är påtagligt mer lättstyrd och känns smidigare men ändå stabilare. Inte effektmässigt, där är skillnaden inte stor.
 
Alla Buell är skräp i jämförelse med de du listat, du kommer bli nöjd!
VTR är lite tråkigare än TL och Mille.
 
TL'en är skoj hoj :D betydligt råare än VTR. (antar du snackar firestorm).

Aprilia ska ju vara riktigt bra hojar (ej testat själv) dock verkar det ha sjukt långa väntetider på reservdelar, Finns ju falco med.

Om man inte beställer från af1racing m.m , jag har inte haft några störe problem med vänte tider...sen är det inte så mycket som går sönder häller :) , det blir mest om man klantar det själv.
 
Jag skulle satsa på Millen utifall att du någongång lär dig svänga...:D Firestormen är ingen dum hoj men ett nummer mindre i sammanhanget.
TL har en mullig motor men är underlägsen Millen i allt annat.
 
Hade en TL i ett par säsonger innan jag köpte min Mille. TL:en var trevlig men jag skulle aldrig välja TL framför Millen. Betyder inte att TL är en dålig hoj, bara att Millen är bätte och roligare...på alla vis.
Sen kan jag bara stämma in i vad Lam-kaka sa: en Mille går sällan sönder.
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top