Köpa bobber

Kong87

Ny medlem
Gick med
8 Sep 2018
Ort
Mjölby
Hoj
Yamaha mt 09
Hej jag har funderat på att köpa en färdig bobber och har lite frågor om besiktning.

Finns det någon chans att den kan gå igenom besiktingen om den är konverterad till stelben och icke typ reggad som stelben? Någon som har koll exakt vad som gäller och om man kan komma runt en typreggning på något sätt?

Tack på förhand
 
Köp något annat som är besiktigat det dryper av bobber o annan skit på blocket som är hembyggda med allehanda trädgårdsredskap o mera drömmar än kunskap att skapa något vettigt.

Om ägaren till skapelsen inte har reggat den finns troligen en bra anledning som att ramen är ombyggd o då skall visas upp olackad så besiktnings manen/kvinnan kan kolla svetsarnas utförande. Förr behövdes ett intyg pa vad tillsats man använde o vad material man nyttjat till ramen.

Det finns folk som kommer med gammla vattenrör till rambyggen o vanlig svartplåt.

Som sagt köp en som är klar med reggbesiktning.
 
Finns det någon chans att den kan gå igenom besiktingen om den är konverterad till stelben och icke typ reggad som stelben?
Nej.

Alltså du tar ju bort bakfjädringen och ersätter den med ett ofjädrande stag. Vägegenskaperna försämras ganska ordentligt på en hoj som inte är tänk att köras utan fjädring.
Sen att sadeln eventuellt har fjädrar för att dämpa okomforten för din bakdel gör inget för vägegenskaperna.
Så, nej du kommer inte få den genom besiktningen, så länge besiktningsföretaget gör sitt jobb.
 
*/ ?>
Nyheter
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Back
Top