Köp av atv

Bullen77

Det är inte fullt förän det rinner över
Gick med
4 Dec 2008
Ort
I en kåk på Västkusten
Hoj
Ny investeringar på g
Hallå alla...
Går och funderar på att köpa en fyrhjuling men vågar man köpa en Kina grej eller hur e kvaliten nu..
Tanken är ju att kunna skotta lite snö och lite i skogen med kärra så är inte sugen på att lägga mer än 60.000kr

Så finns de någon här som har en "Billigare" atv som sitter inne med lite info

Mvh Tony
 
När det kommer till "Kina"-modeller så kan det säkert finnas några enstaka som är hyffsat dugliga men generellt är ryktet berättigat = måste nästan vara svårt att bygga så undermåligt som det många ggr. handlar om =) Menar det är ingen vikt eller för den delen effekt att tala om och ändå crapar dom sönder rekordsnabbt. Oavsett om så ska de vara närapå gratis för att man ens skulle överväga att beblanda sig med dem. Lägg till ev. strul med reservdelar så lägger man, förhoppningsvis, de planerna på hyllan.

Personligen har jag aldrig ägt någon ATV-maskin men precis som alla andra pojkar är jag svag för leksaker ;) Har några vänner och bekanta som är aktiva i ämnet så några saker har man väl snappat upp.

Honda brukar vara pålitliga men nog skulle jag läsa på lite ämnesspecifika forum innan, finns säkert en del att tänka på beroende på krav och användningsområde, ex:

  • Motoreffekt - Hurvida det räcker till
  • Aut./Man./Halvaut. och lågväxel
  • Servo
  • Fyrhjulsdrift - Hur bra den fungerar
  • Stel VS delad bakaxel

Sist men inte minst ska du inte glömma bort att ett vettigt, inget helstelt härke, plogpaket förmodligen landar på 5000-10 000:-
 
Last edited:
Troligtvis lite giftigare priser men ibland kan man ju ha tur och då kanske någon s.k. kompakttraktor kunde vara ett alt., finns även med hytt.
 
Nu är jag partisk och har inte jättebra koll på övriga märken men TGB är en vettig fyrhjuling för pengarna. Där får du en riktigt bra automatlåda, lagom stor motor med bra bränsleekonomi (550 till exempel) och kraftig 3-stegs styrservo. Att köpa en utan servostyrning är inte att tänka på, helt idiotiskt om du frågar mig.
Just Tgb är koreanskt och efter att ha haft många kina-atv's inne på verkstaden så kan jag intyga att koreansk kvalitet är riktigt bra.
Plogpaket får du på köpet av rätt handlare, brukar kosta ca 7000:- med vettiga prylar från Rindab.

Edit/ Glömde nämna varför jag tycker att de är så prisvärda framför allt; 5 års garanti, det är värt en hel del i mina ögon.
 
Som arbetsmaskin är honda svårslagen. Skulle jag köpa atv endast till arbete skulle det bli honda, stel axel bak och smidig storlek.
 
Tgb är Taiwan-tillverkade så man får inte dra dom under samma kant som kina-hjulingarna.

Dom räcker gott och väl till det du ska använda den till. Lätt att växla och går mjukt.:tummenupp
 
En bekant har en sån Honda som han hämtar lite timmer i skogen med .Och han är väldigt nöjd med den
 
ATV står ganska högt upp på min önskelista över bra fordon att ha.
Använda till jakt, leka i skogen med och släpa runt prylar med.
Komma med släp på, motorsågen och släpa timmer med i skogen.
Vapenkoffert, hundbur och vinsch till jakten.
Leka med likasinnade i skogen och brassa runt i leran över stock och sten.

Passar mitt hemliga hillbilly liv =).
 
Smaksak, visst finns det nöjesfordon men jag har aldrig funnit något intresse i räjsQvaddar medan att klättra omkring i terräng har sin charm. Moppetillverkarna erbjuder även gatreggade med potential effektmässigt men kvalitén kan ofta diskuteras.
 
Är bara så trött på att behöva åka tåg under vintern och har heller ingen bil. Fyrhjuling kan ge möjlighet till lite transport såväl som nöje under vintern då :)

Vet ju att det finns mer "sportiga" fyrhjulingar men tänkte mer kanske på hur väghållningen är om man försöker köra 70- och 90-landsvägar på vintern.
 
Nyheter
KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Distinguished Gentleman’s Ride -25

Under söndagen den 18 maj d...

Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Back
Top